Legyünk inkább engedékenyek
Az utakon ilyenkor mások is feszültek, nemcsak mi. Arról nem beszélve, hogy az ünnepek előtt olyanok is autóba ülnek, akik máskor nem vezetnek, de be kell vásárolniuk, rokonokkal kell találkozniuk. Az ünnepi közlekedés mindenkit kihívás elé állít.
„Muszáj engedékenyebbnek lenni velük, és nem belemenni a konfliktusba. Senkit nem fogunk tudni ott megnevelni, ezért jobb, ha lenyeljük a feszültséget. Ha ez nem megy, még idegesebbek leszünk, és akár baleset is történhet. Fokozottabb érzelmi állapotban pedig nő a kockázatvállalás. A stresszel az egészségi állapotunk is romlik: nő a vérnyomásunk, fáradtabbak vagyunk, ami különösen negatívan hat a vezetésre” – magyarázza a szakember.
A gyalogos és az autóvezető ellenfelek?
Zerkovitz Dávid szerint a gyalogosokra azért kell különösen figyelni, mert nekik nem kell ismerni a KRESZ-t ahhoz, hogy az utcára menjenek. És ezáltal kiszámíthatatlan résztvevői lesznek a közlekedésnek.
– A látásmód is változik, ha gyalog vagyunk: más a sebességünk, más az észlelésünk, mint az autóvezetőké. Fontos, hogy autós és gyalogos mindig teremtsen szemkontaktust, jelezzünk egyértelműen egymásnak, és ahhoz ragaszkodjunk. Az elkezdett cselekvést úgy fejezzük be a forgalomban, ahogy elkezdtük, ezáltal elkerülhető a félreértés és a baleset. Türelmet kell gyakorolni, bár ilyenkor ebből van a legkevesebb. Minél több konfliktusba keveredünk az ünnepi közlekedés során, annál jobban nő a feszültség. Agresszív hozzáállással olyan dolgokba is belemegyünk, amibe máskor nem.
Ünnepi közlekedés: ittasan ne üljünk autóba!
Nincs olyan, hogy muszáj autóba ülni. Ittasan, lázasan, betegen ne vezessünk! Ha nem vagyunk vezetésre alkalmas állapotban, menjünk taxival, vegyünk igénybe sofőrszolgálatot. Vagy válasszuk a tömegközlekedést, ezáltal rengeteg baleset megelőzhető.
„Az ittas vezetés csőlátást okozhat, rontja a reflexeket. Jóval tovább tart a negatív hatása, mint gondoljuk, még ha jól is bírjuk az italt. A fáradtság növeli az alkalmatlan állapotot, a figyelmünk beszűkül, kevesebb ingert tudunk befogadni. Ráadásul lelassul a gondolkodásunk, kevésbé látunk előre, és hibázunk” – erősíti meg a közlekedési pszichológus.
A követekző oldalon megtudhatod, mit történik, ha nem iszol-eszel rendesen.