nyaralas alatti problema
Sokan azt gondolják, hogy velük ilyesmi nem történhet meg, pedig probléma bárhol felütheti a fejét; fotó: Pixabay/mohamed_hassan

A nyaralásról jó esetben mindenki szuper élményekkel és szép fotókkal tért haza, ám akadtak olyanok, akiknek idén nem sikerült túl fényesen a szabadság. Sok családban a nyaralás alatti probléma egészségügyi jellegű volt, máshol a kocsi meghibásodása árnyékolta be az üdülést. Az Europ Assistance Magyarország – amely az elmúlt 20 évben összesen 1,1 millió esetben segített a bajba jutottakon – idén nyáron az egy évvel korábbihoz képest 26 százalékkal több, közel 78 ezer kárt rendezett. Most a legizgalmasabb esetekből szemezgetünk.

Nyaralás alatti probléma: minden ötödik eset súlyos volt

2019 nyarán a legtöbben – több mint 25 ezren – utazás, nyaralás során felmerülő egészségügyi probléma miatt hívták a segélyvonalat. Az esetek 80-85 százaléka „könnyű eset” volt, amelyet járóbetegellátás keretében orvosolni lehetett. A leggyakrabban Görögországban, illetve Törökországban és Horvátországban szorultak orvosi segítségre a nyaralók. A nyári időszakban előfordult esetek 15-20 százaléka volt súlyosabb egészségügyi probléma, amikor a betegnek legalább egy éjszakát kórházban kellett töltenie. Minden évben akadnak igen súlyos, azonnali kórházi ellátást vagy műtétet igénylő esetek is.

nyaralas alatti problema mutet
Van, akit a tengerről, van, akit a szállodából visznek azonnal a műtőbe; fotó: Pixabay/sasint

A Vörös-tengerről a kórházba

A közelmúltban történt, hogy éjfél körül egy, a Vörös-tengeren hajózó ügyféltől érkezett segélyhívás a Europ Assistance Magyarország vonalára. A gyors orvosi konzultáció a tünetek alapján infarktust valószínűsített, miközben a sétahajó a legközelebbi kikötőtől 7-8 órányi távolságra haladt. Az asszisztencia szolgáltatónak sikerült az egyiptomi hadsereg egyik gyors egységét a betegért küldenie, akire a sikeres partot érés után még további szárazföldi szállítás várt, mire elérték a hurgadai kórházat. Ott a betegen azonnal el tudták végezni a szükséges CT- és MRI-vizsgálatokat, s meg tudta kapni a szükséges kezelést.

Hasonlóan izgalmas eset volt, amikor az egyik thaiföldi szigetről egy 4 éves kislány szülei kértek segítséget. A gyereket hányásos-hasmenéses tünetekkel, súlyosan kiszáradt állapotban kellett átszállítani a közeli pukheti kórházba, ahol azonban a kislány súlyos állapota miatt nem tudták megfelelően ellátni. Ekkor az asszisztencia szolgáltató mentőrepülőt küldött és Bangkokba szállíttatta a kis beteget. Ott a kicsi azonnal az intenzív osztályra került, majd 5 hét kórházi kezelés után térhetett vissza szüleivel Magyarországra.

nyaralas alatti problema biztositas
Utazzunk felelősen, gondoskodjunk a családunkról is; fotó: Pixabay/Tumisu

Velünk úgysem történik nyaralás alatti probléma?

„Sokan azt gondolják, hogy velük ilyesmi nem történhet meg. Ám bárkivel, bármikor, bármi megtörténhet. Az vörös-tengeri eset megoldása 5 millió, a Thaiföldön megbetegedett kislány szállítása és kórházi ellátása 40 millió forintba került. Nem lehet eléggé hangsúlyozni – különösen Európán kívüli úti cél esetében –, hogy figyeljünk arra is, milyen egészségügyi ellátásra szóló limittel kötjük meg a biztosítást” – összegezi az esetek egyik fontos tanulságát Kalmár László, az Europ Assistance Magyarországért is felelős régiós vezetője.

17 ezer ügyfélnek volt gondja az autójával

Idén nyáron gépjármű-meghibásodás miatt az egy évvel korábbihoz képest közel 21 százalékkal többen, csaknem 17 ezren kértek segítséget. Az autós segélyhívások leggyakrabban Horvátországból, Ausztriából és Romániából érkeztek, de magas volt a hazai utakon felmerült műszaki probléma miatti segélykérés is.

Külföldi utazás közben olyan is előfordulhat, hogy a kölcsönzött autó adja meg magát: rejtett költségek, cserbenhagyás, lepukkant autó – néhány példa a bérautós rémtörténetekből. Ebben a cikkünkben adtunk pár tippet, hogy az autókölcsönzés ne tegye tönkre a nyaralást.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •