Kárpit: bőr vagy szövet legyen?
Fontoljuk meg a bőr üléskárpitot, hiszen könnyebben tisztítható, és tartósabb, mint a szövet. Ugyanakkor az utóbbinak is megvannak az előnyei: kevésbé csúszik, így kanyarban vagy fékezéskor nem mozdul el a helyéről az ülésben kucorgó eb. Más kérdés, hogy a biztonsági öv csatjába rögzíthető, speciális autós hámmal mindig be kell kötni a kutyust. A szövetkárpitnak a hőérzete is kellemesebb, télen és nyáron egyaránt. Akkor tehát kutya mellé milyen kocsit, illetve milyen kárpitot válasszunk, ami ideális lehet? Maradjunk annyiban, hogy mi mellett ne voksoljunk: a velúr vagy plüss ülések a lehető legrosszabb választásnak számítanak – szerencse, hogy ilyenekkel elvétve találkozhatunk a modern autókban.
Ki- és beszállás a lehető legkényelmesebben
A sík csomagtérpadló megkönnyíti a be- és kiszállást, valamint megakadályozza, hogy a kutya szállítódoboza, kennelje billegjen. Ugyanez a helyzet a második sori ülések háttámlájával: ha csak lépcsősen hajthatók le, az megnehezíti a dolgunkat. Szintén az egyszerű be- és kiszállás érdekében érdemes olyan autót keresni, amelyben alacsonyan húzódik a csomagtér pereme. A kombik ebből a szempontból verhetetlenek, a szabadidőjárművek pedig hátrányosak. Ha a csomagtartó magasan kezdődik, vagy idős, esetleg ízületi problémákkal küzd a kutyánk, érdemes megfontolni egy kutyarámpa vásárlását.
Az üveg és a levegő kérdése
A sötétített üveg lelassítja az utastér felmelegedését – de vigyázat: ha a napon parkolunk, mindenképpen perceken belül katlanná válik az autó. Olyan sötétítést vagy fóliázást válasszunk, amely kiszűri az ultraibolya sugarakat; az ablakra tapasztható árnyékoló szövet ilyen szempontból nem sokat ér. Persze alapszabály, hogy a kutyát ne hagyjuk egyedül az autóban, 5-10 perc alatt 60 fokra is felugorhat nyáron a levegő hőmérséklete, ami végzetes lehet. Fontos még, hogy biztosítani tudjuk a friss levegőt a kutyusnak, valamint – ha a csomagtartóban szállítjuk –, hogy megfelelő módon rögzíteni tudjuk a kutyaszállító kennelt, illetve a térelválasztó kutyarácsot. Így tesz például Barbi is, aki megmutatta nekünk, hogyan szállítja öt agarát egy Audi A4 Avantban.
Hogy kutya mellé milyen kocsit válasszunk, az csak egy dolog, fontos emellett, hogy tisztában legyünk az eb szállításának szabályaival is. Ha például kilóg a pofijuk az ablakon, az ugyan cuki, ám több szempontból is veszélyes, kerüljük, ha lehet.