Alkoholt nem, de mást kell inni

energiaital vezeteshez
A kávéban lévő koffein egy kis időre segíthet ébren maradni; fotó: Pixabay/grizzlybear-se

Talán nem gondolnánk, de nemcsak az ivás, az evés is befolyásolhatja a baleseti statisztikát. „Már az enyhe dehidratált állapot is, amikor a szervezetünkben kismértékű folyadékhiány van, nagymértékben rontja a koncentrációt – avat be a további részletekbe Szűcs Zsuzsanna dietetikus. – Egy korábbi klinikai kutatás kimutatta, hogy ez az enyhe dehidratált állapot olyan hatással van a vezetési képességünkre, mintha enyhén ittasan vezetnénk. Ezért, ha autóba ülünk, hosszabb útra indulunk, legyen nálunk innivaló. Olyasmi is, ami a víz mellett a figyelemre pozitívan ható anyagokat is tartalmaz, például tea, amiben koffein és egy kis cukor vagy méz is van.

Sokan azért nem isznak az autóban, hogy ne kelljen mosdószünetet tartani. A dietetikus javaslata az, hogy inkább hagyjunk magunknak több időt, akár többszöri megállási lehetőséggel, és igyunk félóránként néhány kortyot menet közben, hogy a folyamatos folyadékfogyasztás biztosítva legyen az ünnepi közlekedés során is.

A baleset megelőzhető, ha odafigyelünk, hogy mit eszünk

Az üres gyomor és az alacsony vércukorszint sem tesz jót a koncentrálóképességnek. Megnő a reakcióidő, és ez a vezetési teljesítményre is negatívan hathat. „Ha hosszabb útra indulunk, készítsünk magunknak néhány falat ennivalót. Elindulás előtt együnk például egy rostos kenyérből készült kis szendvicset, néhány darab korpás kekszet gyümölccsel vagy joghurttal, esetleg durumlisztből készült tésztát könnyű paradicsomos szósszal. Ezek kiegyensúlyozottan emelik meg a vércukorszintet. Ne együk túl magunkat, mert ha túlterheljük a gyomrunkat, azzal épp az ellenkező hatást érjük el.

Ünnepi közlekedés: mindenkit hazavárnak

Tokodi Panna rendőr főhadnagy, az ORFK Közlekedésrendészeti Főosztály Balesetmegelőzési Osztályának főelőadója szerint ilyenkor a szokottnál is óvatosabban, körültekintőbben kell közlekedjünk, hogy elkerülhetők legyenek a balesetek.

„Jellemzően figyelmetlenebbek vagyunk, sietünk, ezért gyorsan hajtunk, és elmulasztjuk az elsőbbségadási kötelezettségünket. A baleseteknél az alkoholos és a kábítószeres befolyásoltságra visszavezethető okok is szerepet játszanak az ünnepi időszakban. A szabályok betartása nemcsak az autósok, de minden közlekedői csoport, így a kerékpárosok és a gyalogosok feladata is. Ők is sietnek, nem elég figyelmesek, sokszor rajtuk is múlik, hogy elkerülhető-e egy-egy baleset. A gyalogosnak könnyebb visszalépni az úttestről, mint egy gépjárművezetőnek megállni a csúszós úton. Ez persze az autósokat nem mentesíti az alól, hogy körültekintően vezessenek” – mondja a közlekedési szakember. Tipp: 6 dolog, amit meg kell tenned az autóddal, mielőtt beköszönt a tél

Lapozz, és megtudod, hogyan viheted haza autóval a nagy karácsonyi csomagokat!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2
3
4