5. Tartalékold a vizet és az élelmet!
Az erdőben és a folyóparton ritkán fordulnak elő élelmiszerboltok, ezért kell mindig legalább 2 napnyi tartalékot hagyni az ételből és az innivalóból. Előfordul, hogy ivóvíz vételezésre sincs lehetőség, így az ilyen vészhelyzetre a víztisztító jelent megoldást. A páros azt javasolja, hogy nem romlandó, kis helyet foglaló élelmiszereket vigyél magaddal, amelyeknek jó a tápértéke és lassan szívódnak fel. Ilyen például a kuszkusz, a bulgur, a vöröslencse és a zabpehely reggelire. Érdemes egész nap olajos magvakat, aszalt gyümölcsöket, nyers marcipánt vagy akár csokoládét nassolni, hogy fenntartsd az energiaszintedet.
6. Bízz az emberekben!
Előre érdemes felmérni azokat a kihívásokat, amelyeknél segítségre lehet szükséged a teljesítménytúra során. Richárdéknál ilyen volt az átkelés a Vaskapun, ahol nem elég önmagában a kajak. A koronavírushelyzet miatt ráadásul minden országban egyeztettek is a hatóságokkal. Határátkeléseknél, ellenőrzéseknél ez egy rendkívüli előny volt számukra. Érdemes tehát bízni az emberek segítőkészségében, hiszen hatalmas segítséget nyújthatnak számodra.
7. A vízen semmi sem vízálló
Ha hajótúrára indulsz, minden felszerelést tegyél több réteg vízzáró csomagolásba! A sok kis csomag előnyösebb a kevés nagynál, mert jobban pakolható velük a csónak. Minden este érdemes kiteregetni a vizes ruhákat, mivel a pára a legváratlanabb helyeken is megjelenhet. Az evezés alatt nem érdemes párnát tenni a feneked alá, mert így csak megemeled a súlypontodat, ezáltal pedig nő a borulás veszélye. Hidd el a tested pár nap alatt megszokja az ülőhelyzetet és elmúlik a fájdalom.
+1 A biztonság az első
Távol a lakott területektől a kisebb problémák is hamar hatalmassá nőhetnek, ezért a legfontosabb, hogy mindent megtegyél a biztonságodért. Vízen például kötelező a mentőmellény, legyél akármilyen profi is. Emellett az időjárásjelentést is folyamatosan követni kell, a nagy szél vagy vihar komoly ugyanis veszélyek forrása lehet. A felkészülésben elengedhetetlen, hogy gyakorlatban is ismerd a mentési folyamatokat, ehhez a leghatásosabb, ha előzetesen részt veszel egy képzésen. Az esetleges betegségekre is fel kell készülni gyógyszerekkel, mert ezek nehezen lesznek beszerezhetőek a túra útvonalán.
További cikkeink is érdekelhetnek:
- Thaiföld autóval: dzsungeleken és hegyeken át kanyarognak a lenyűgöző utak
- Gyerekkel fogsz nyaralni? Mutatjuk, hol, milyen életkortól kell teszt vagy oltás
- Franciaország rád vár! Beutazási tudnivalók és a legjobb francia úti célok
- 4 titkos és különleges helyszín hazánkban, amit neked is látnod kell