A növényi alapú táplálkozás hazánkban is egyre népszerűbb, sokan egészségügyi okokból, mások fenntarthatósági szempontokból kezdenek nyitni a vegetáriánus étrend felé, azonban a zsírban és húsban gazdag magyaros ételek között sokszor nehéz boldogulni. A vegetáriánus étkezés szerencsére régóta nem jelent egyet a rántott sajttal és sültkrumplival. Az Upfield szakértője most segít, hogy könnyebben beiktassunk az étrendünkbe egészséges növényi alapú opciókat.
1. A növényi alapú táplálkozás kis lépésekkel kezdődik
Sokan ott rontják el az életmódváltást, amikor nagyon drasztikus változtatásokat akarnak egyik napról a másikra bevezetni. Kezdjük kis lépésekben, nem kell az egész heti menünek növényi alapúnak lennie, elég, ha kezdetben csökkentjük az állati eredetű élelmiszerek mennyiségét, vagy éppen a tejtermékeket helyettesítjük, például vaj helyett növényi alapú margarint használunk. Jó megoldás lehet, ha a hússal készült ételek egy részét zöldségre cseréljük, például kipróbálhatjuk a fasírtot reszelt répával vagy cukkinivel. Az így készült változatok íze hasonló lesz, mint az eredeti verziónak és egy kis lépéssel előrébb visz a növényi alapú étrend irányába.
2. Nem minden növényi étel egészséges vagy fenntartható!
Attól még, hogy valami növényi alapú, nem lesz automatikusan egészséges vagy fenntartható. Ehetünk rengeteg rántott zöldséget és cukros vegán süteményt, azonban ettől még nem lesz optimálisabb az étrendünk. Ebben az esetben is nagyon fontos a tudatosság, próbáljunk meg minél színesebb és változatosabb ételeket készíteni olyan szezonális hozzávalókból, melyek hazánkban is megteremnek. Márciusban izgalmas fogásokat készíthetünk – például főzeléket, egytálételt, krémeket – gyökérzöldségfélékből és a céklából.
A növényi alapú táplálkozás elkezdéséhez további tippeket találsz a következő oldalon.