Egész Európában és hazánkban is már az új koronavírus delta elnevezésű variánsa terjed. Ezt a – korábban indiainak nevezett – vírusmutánst tavaly decemberben azonosították, majd idén márciusban minősítették kiemelt kockázatúnak. A delta vírusmutáns fertőzőbb, gyorsabban terjed és az eddigi jellemző tünetek mellett allergiaszerű tüneteket is okoz. A delta vírusmutáns a beoltottakat is megfertőzheti, azonban a legnagyobb veszélynek egyértelműen az oltatlanok vannak kitéve. Olvass tovább, és megtudhatod, melyek a delta-variáns legjellemzőbb tünetei. Tipp: Az augusztus 20-i tűzijátékkal együtt a negyedik hullám is berobbanhat
A delta-variáns 60 százalékkel fertőzőbb és a tünetei is merőben eltérnek az eddigiektől
A delta vírusvariáns lappangási ideje átlagosan 4 nap. Tehát rövidebb, mint a vadvírusé, vagy mint az alfa (korábbi nevén brit) vírusmutánsé, amelynek átlagosan 6 nap a lappangási ideje. A fertőzött személyek vírusürítésének mértéke is sokkal magasabb, ez a két tényező is az oka annak, hogy a delta variáns a korábbi klasszikus vírussal és annak mutációival szemben 60 százalékkal fertőzőképesebb és gyorsabban terjed.
A koronavírus delta-variáns főbb tünetei:
Az új mutációnál az ízlés- és szaglásvesztés viszonylag ritkább, mint az alfa vírusmutáns okozta fertőzésnél, inkább a légzőszervi, náthaszerű tünetek a jellemzők. Így a korábbi változatokhoz képest a delta-variánssal történő fertőzés leggyakrabban fejfájást, torokfájást, orrfolyást, tüsszögést, hőemelkedést, bágyadtságot és levertséget okoz, azonban a láz továbbra is gyakori tünetként jelentkezik.
Az emésztőszervi panaszok között szerepel a hányinger, hányás, hasmenés, sőt a hallással kapcsolatos panaszok, úgy mint a fülzúgás, fülcsengés, szédülés sem ritka. Jellemző továbbá a szemet érintő irritáció, kipirosodás, duzzanat esetleg váladékozás megjelenése is.
Ahogy az a felsorolásból látszik, a delta-variáns tünetei könnyen összetéveszthetők az allergia tüneteivel, megbetegedés esetén könnyen tűnhet súlyosabb lefolyású náthának is. Éppen ezért, ha valaki észleli ezeket magán, akkor azonnal értesítse háziorvosát és teszteltesse magát, valamint ne menjen közösségbe.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Delta- után itt a gamma-variáns. Mutatjuk, mit kell róluk tudnod!
- Fontos tudnivalók a koronavírus rohamosan terjedő delta variánsáról
- Az augusztus 20-i tűzijátékkal együtt a negyedik hullám is berobbanhat
- Ciprusi nyaralás alatt kapta el a koronavírust Hajdú Péter és barátnője
Forrás: koronavirus.gov.hu