Mindannyiunk nagy álma egészségünk, fiatalságunk és szépségünk megőrzése. Bőrünk simaságáért és ragyogásáért javarészt a kollagén felelős, amely szilárd tartószerkezetet, puhaságot és rugalmasságot biztosít. De nem csak külsőnkre van nagy hatással, szervezetünk egészségének fenntartásában is jelentős szerepet vállal. Nézzük is meg, hogy melyek ezek pontosan!
A kollagén még az izmaink működését is befolyásolja
Ha azt halljuk, „nagyon szép a bőröd” vagy „nagyon sima és ragyogó az arcod”, akkor a kollagéntermelésünknek kell köszönetet mondanunk. Ez a strukturális fehérje, amely bőrünk száraz tömegének 80%-át alkotja, felelős bőrünk puhaságáért, rugalmasságáért, ezáltal fiatalos megjelenésünkért. Azonban nem sokan tudják, hogy külsőnk szépségének megőrzése mellett szervezetünk számára is fontos alkotóelem. Nem véletlen, hogy a testünkben fellelhető kollagén elnevezése a görög „kolla”, azaz „ragasztó” szóból származik, hiszen egyfajta tartóerő szervezetünk számára. A testünkben lévő összes fehérje 30%-a kollagén, amely rendkívül fontos szerepet játszik izmaink működésében, a szalagok, az inak, a vénák, és a csontok felépítésében és védelmében. Mindemellett a haj és a körmök kulcsfontosságú építőeleme is.
Hogyan lassítsuk az öregedési folyamatokat?
Szervezetünk természetesen állítja elő ezt a csodafehérjét, azonban korunk előrehaladtával, pontosabban 20 éves korunktól kezdve évente 1-1,5 %-kal csökken a termelése. Ez szarkalábak, ráncok megjelenéséhez és bőrünk szárazabbá válásához vezet. Tehát az öregedés első jeleit kollagéntermelésünk csökkenése okozza. Azonban néhány kollagén és bőrápoló praktikával lassíthatjuk ezen folyamatokat:
- A nyári erős UV sugárzás károsíthatja bőrünk kollagéntermelését, így érdemes minden nap magas fényvédelemmel ellátott naptejet használnunk.
- Arcápolási rutinunkat illetően, érdemes retinol és C-vitamin tartalmú kozmetikumokat használnunk, hiszen ezek, segíthetnek a bőrben való kollagéntermelés serkentésében. A kozmetikumainkon keresztül sajnos nem tudunk kollagént bejuttatni bőrünkbe, ugyanis ahhoz túl nagy molekula.
- A finomított cukrot tartalmazó ételek kerülésével lassíthatjuk szervezetünk kollagénvesztési folyamatát, hiszen az édességek és desszertek negatívan befolyásolhatják a kollagéntermelést.
Bőrfeszesítés kollagénnel?
A bőrfeszesítés leghatékonyabb módja, ha azt kívülről és belülről is megtámogatjuk kollagénes étrendkiegészítők fogyasztásával, illetve olyan kozmetikumok használatával, amelyek a bőr számára hasznos és fontos hatóanyagokat tartalmaznak. „A kollagénes kozmetikumok általában olyan egyéb hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek hatással lehetnek a termelődésre. Azonban, ha látványosabb eredményre vágyunk, érdemes étrendünket is kollagénnel kiegészíteni, lehetőleg kollagén peptidek formájában, hiszen ezek saját kollagén termelésére ösztönzik szervezetünket, így akár 4 hét alatt látható változást eredményezve” – hívja fel a figyelmünket Károlyfi Edit az Avon Szépségszakértője. Kollagén peptidek fogyasztásával a kollagén nem csak egyszerűen bekerül a testünkbe és növeli a természetes kollagén mennyiségét.
Ahhoz, hogy szöveteink rugalmasságát megőrizzük, a szakértő a kollagén folyamatos fogyasztását javasolja. Ugyanis ha azt abbahagyjuk, akkor előbb-utóbb ismét hiányállapot alakul ki. Ráadásul, a rendelkezésre álló kollagént a szervezet először az egészségünk védelme szempontjából nélkülözhetetlen szövetekben, sejtekben hasznosítja. Csak az ízületeink, csontjaink, vénáink támogatása után még rendelkezésre álló mennyiséget fordítja bőrünk megfiatalítására.