Kórokozó gócpontok
Számos olyan gócpont van a közvetlen környezetünkben, ahol a kórokozók vígan élhetnek. Ilyen például a mosogató és annak környéke, a konyhapult, kilincsek, villanykapcsolók, korlátok, távirányítók, a számítógép billentyűzete és az egér. Ezeket is erősen ajánlott rendszeresen tisztítani megfelelő fertőtlenítőkkel, vagy legalább áttörölni őket egy eldobható antibakteriális kendővel.
Ugyanakkor a fent felsoroltak közel sem olyan szennyezettek, mint az a tárgy, ami nélkül már egy lépést sem teszünk, és amit a legtöbbet használunk: a mobiltelefonunk. Orvosok és kutatások kimutatták, hogy a telefonunkon tízszer annyi baktérium található, mint egy wc-ülőkén. Sőt, a mobiltelefonunkon olyan baktériumok is megtalálhatók, ami még egy wc-n sem. Éppen ezért, főleg a koronavírus megelőzése érdekében erre hatványozottan figyeljünk oda, lehetőség szerint napi rendszerességgel töröljük át egy megfelelő fertőtlenítő kendővel.
A tisztítóeszközök nevükből eredendően nem tiszták
Sokan megfeledkeznek tisztítóeszközök tisztán tartásáról. Hiába tisztításra használjuk őket, attól azok még nem mondhatók tisztának, éppen ellenkezőleg. A felmosórongyok, seprűk, porszívók, különböző rongyok és mosogatószivacsok igazi baktériumtenyészetek lehetnek. Éppen ezért ezeket is rendszeresen kell fertőtleníteni, és ne legyünk restek: ha már nagyon elhasználódott, mondjuk a felmosó feje, cseréljük le. Ezen felül járvány időszakban a gyakoribb ruhamosás is ajánlott, hiszen a kórokozók nem szerves anyagokon is képesek több órán, de akár napon keresztül is életképesek maradni.
Ha a napi többszöri kézmosás és kézfertőtlenítés mellett odafigyelünk erre a néhány alapvető tisztasági előírásra, máris nagyobb erővel vehetjük fel a harcot az összes vírus ellen. A koronavírussal kapcsolatban egyébként már számos cikkünk jelent meg. Az utazással kapcsolatos koronavírus tájékoztatóban leírtuk, milyen korlátozások vannak érvényben szerte a világban, de azzal is foglalkoztunk, hogy hekkerek miként élnek vissza a vírus terjedésével.
Forrás: CDC