Így vágj neki a keresésnek!
„Amikor Pamacs eltűnt, azonnal a keresésére indultunk. Fejkamerával, lámpákkal és éjszakába nyúlóan kerestük. Képtelen voltam aludni azzal a tudattal, hogy a kutyám éppen az utcán van valahol, és csak az járt a fejemben, hogy baja eshet – idézi fel Zita. – Aztán a negyedik napon egy telefonos bejelentést követően megtaláltuk. Ázottan, éhesen, piszkosan, sántítva; annyira félt, hogy engem is alig ismert meg. Azóta különösen odafigyelek az ilyen esetek megelőzésére: a chip mellett a nyakörvére rögzített név és telefonszám is nagyon fontos. A mostani, pandémiás helyzetben inkább kerüljük a kutyafuttatókat, de a párhónapos kisfiam mellett is igyekszünk a kutyákkal ugyanannyit foglalkozni, mint korábban. Pamacs nemrég egy társat is kapott, egy 1 éves fekete pulit, akivel szerencsére jól eljátszanak.”
Ahogyan Annoni Zita is említi, az első és legfontosabb lépés a mielőbbi cselekvés, ha elszökne az eb. Nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy egy kutya akár 30 kilométert is megtehet egy óra alatt, ha megijed. Ám talán ami még ennél is fontosabb, hogy egy kutya nevelésekor, örökbefogadásakor a tudatos nevelést alkalmazzuk. Ezzel elkerülhetővé válhatnak a Zitáéhoz hasonló esetek. Tudtad, hogy a MOL kutakon chip-leolvasó működik? További infót itt találsz róla: A MOL segítségével már többezer elkóborolt kutya talált haza
Tippek a tudatos neveléshez
A Telenor a Vigyél Haza Alapítvánnyal közösen további tippeket is megfogalmazott, amelyek segítenek biztonságban tudni a házi kedvenceket. Az első még az állattartás előtti időszakra vonatkozik. Ha csak tervezzük egy házi kedvencet tartását, örökbefogadását, vegyük figyelembe a lehetőségeinket. Mennyi időt tudunk vele foglalkozni, mekkora testű kutyával bírunk el, hogyan illeszkedik majd a lakókörnyezetünkbe? Fontos, hogy ezek a kritériumok egyezzenek a kutyus és a gazdi esetében is. A második fő tipp, hogy éljünk az ivartalanítás lehetőségével. A kutyát a tüzelési időszakis szökésre késztetheti. Harmadsorban engedjük a házi kedvenc chippel való ellátást, ha pedig megoldható, telepítsünk virtuális kerítést a kertünkbe. Sétáljunk nagyokatvele, ezzel lefárasztjuk, és biztosan nem lesz kedve a szökéshez. Végül pedig engedjük a kutyánkat barátkozni. Minél szociálisabb a házi kedvencük, annál kevésbé valószínű, hogy a későbbiekben megijed és elszalad.
Házi kedvencekre vonatkozó cikkeinket itt találod:
- A kutyák a PCR-teszteknél is gyorsabbak és megbízhatóbbak
- Mostantól könnyebb lesz segítő kutyával utazni a BKK járatain
- Kutya az autóban: 5+1 tipp az ebek biztonságos szállításához
- Biztonságos, tág elrendezésű, kutyabarát szabadtéri mozi nyílt Budapesten