autkolcsonzes kulfoldon
Külföldön szabadságot ad a bérelt autó )fotó: Pixabay)

Rejtett költségek, cserbenhagyás, lepukkant autó – néhány példa a bérautós rémtörténetekből. Összeszedtük, mire figyelj, hogy az autókölcsönzés külföldön se tegye tönkre a nyaralást.

Autókölcsönzés külföldön: a legfontosabb feltételek

A legtöbb országban 21 év a kölcsönzés korhatára. Mindenképpen szükség van dombornyomott bank- vagy hitelkártyára, amin a sofőr nevének kell szerepelnie. Más is vezetheti az autót, de ez máris plusz költség. A kocsikat általában teli-teli elven adják bérbe, vagyis teli tankkal kapjuk és úgy is kell visszavinni. Ennek ellenére mindenképpen kérdezzünk utána a pontos feltételnek. Minden esetben vizsgáljuk meg az autót a bérbeadó cég munkatársával közösen és jegyezzük fel a sérüléseket. Enélkül át se vegyük!

autókölcsönzés
Azért is pénzt kérnek, ha nem csak te akarsz vezetni – bliccelni viszont nem éri meg (fotó: Pixabay)

Rejtett költségek nyomában

Nagyon fontos, hogy foglalás előtt minden költséget alaposan megvizsgáljunk. Az autókölcsönzések egyre nagyobb részét – különösen külföldi foglalásoknál – online bonyolítjuk. Az árak, akárcsak a fapados repülőutak esetén azonban a legtöbbször lecsupaszított árak. A kölcsönzők is tudják, hogy leginkább ár alapján döntünk, ezért hogy a találati listában minél előrébb kerüljenek, csak egy alapárat adnak meg.

Kis odafigyeléssel viszont jól látható, hogy ezek nem fedezik a cégek költségeit. Ehhez olyan plusz kiadások adódnak, mint például a biztosítás, igény esetén a gyerekülés, vagy az, ha az autót nem csak egy ember, hanem ketten kívánják vezetni az utazás alatt. Ezt követően kerekedik csak ki a végső ár, amely valójában a kölcsönzők költségeit is fedezi. Mindenképpen tisztában kell lenni azzal, hogy mit tartalmaz a feltüntetett összeg, és mi az, amire szükségünk van a biztonságos közlekedéshez.

autókölcsönzés
A nemzetközi hátterű cégek megbízhatóbbak

Szinte mindenért képesek felárat kérni, még azért is, ha túl fiatal vagy túl idős sofőr – általában 25 év alatt és 70 év felett, de egyedi eltérések lehetnek egyes kölcsönzőknél. A lehető legalaposabban olvassuk el a feltételeket, ezt nem lehet elégszer hangsúlyozni. Az autókölcsönzés külföldön tényleg jóval rizikósabb, mint belföldön.

Megbízható kölcsönzőt válasszunk, megfelelő biztosítással

Sok a megbízhatatlan autóbróker és az olyan oldal, ahol csak a foglalás végén derül ki, hogy egy nevesincs cégnél sikerült bérelni. Mindenképpen olyan kölcsönzőt válasszunk – még ha elsőre kicsit drágábbnak is tűnik – aki nem hagyja cserben a bérlőit és nemzetközi, de minimum helyi háttérrel rendelkezik. Ehhez szükséges egy kis utánajárás, de megéri, hogy ne tegyük tönkre a nyaralást egy elkapkodott foglalással.

autókölcsönzés
Kis kölcsönző Santorinin – minimum helyi háttere legyen a cégnek (fotó: santorinidave.com)

Nézzük meg, milyen biztosítási lehetőségek közül választhatunk és az pontosan mire terjed ki! Van, ahol napi díj van, van, ahol önrészt kell előre fizetni, illetve szinte mindig zárolnak egy meghatározott összeget a kártyánkon. Ennek feloldása több hét is lehet, ezzel számoljunk mindenképpen.

Foglalj időben!

A magyarok jellemzően utazásaik előtt az utolsó pillanatban foglalnak bérautót, általában az alacsonyabb árkategóriából. Akik már korábban is tudják, hogy bérelnének, azok is inkább kivárnak. Utánajárnak az áraknak, de remélik, hogy végül olcsóbban foglalhatnak. Általában azonban mégis drágábban sikerül autót bérelni, a kölcsönzők ugyanis ugyanakkora flottával dolgoznak egész évben, ezért csúcsidőben sem üzemeltetnek több járművet.

autókölcsönző
A legtöbben a repülőtéren vesszük fel az autót – ez kényelmes, de sokszor drága megoldás (fotó: Frankfurt Airport)

Aki időben gondol a kölcsönzésre, kedvezményekben is részesülhet. A foglalást pedig le lehet mondani, ha az utazás mégis meghiúsulna, ezért mindenképpen olyat válasszunk, ahol van ilyen opció.

Autókölcsönzés külföldön: helyi sajátosságok

Ha szükséges az autókölcsönzés külföldön, mindenképp járjunk utána az adott ország sajátosságainak. Kínában például európai jogosítvánnyal nem vezethetünk bérautót, kölcsönzés esetén egy sofőrt is meg kell fizetni, ennek ára körülbelül 10-20€/nap és a bérautópiac is jelentősen kisebb. Japánban és Kubában a nemzetközi kölcsönzők nincsenek is jelen. Az arab országokban és Izraelben gond nélkül bérelhető autó.

autókölcsönzés
Kubában nincsenek nemzetközi kölcsönzők (fotó: Pixabay)

Ausztráliába, Új-Zélandra, Dél-Afrika, Észak-Amerika, és természetesen Európa országaiba is sokan utaznak nyáron, ezeken a helyeken a nemzetközi kölcsönzők is jelen vannak, akiknél akadályok nélkül foglalható bérautó. Nemzetközi jogosítvány – ha a célország kéri – okmányirodában beszerezhető.

Ilyenek a magyar autóbérlők

A magyar bérlőkre egyébként jellemző, hogy külföldi utazásik során nem az autó nagysága, márkája a mérvadó. Egyszerűen mobilak kívánnak lenni, és a kisebb autókat átszámítva már 50 ezer Ft/hét áron megkaphatják a kiszemelt járművet. Ha lehet választani, akkor természetesen a jobb felszereltségű modellt – navigációs rendszer, tempomat, bluetooth, tolatóradar – kérjük, de nem jellemző, hogy a drágább megoldásokat keresnénk.