Szabadon betörhetem más autójának az ablakát?

Vészhelyzet ide vagy oda, sokan ilyenkor sem mernék egy idegen autójának ablakát betörni, még akkor sem, ha ezzel potenciálisan életet menthetnének. A hezitálás oka az autó megrongálása miatti felelősségre vonás, a tulajdonos általi feljelentés. Az ORFK Kommunikációs Szolgálata erre is kitért, eszerint bár minden eset egyedi, az ilyen helyzetekben az autó ablaküvegének betörése miatt nem büntethető az, aki egy gyerek kimentése érdekében törte azt be. A Btk. 15. § (f) pontja szerint tettét végszükségben követte el. A végszükség pedig büntethetőséget kizáró ok.

A végszükség 23.§
1. Nem büntetendő annak a cselekménye, aki saját, illetve más személyét vagy javait közvetlen és másként el nem hárítható veszélyből menti, vagy a közérdek védelme érdekében így jár el, feltéve, hogy a cselekmény nem okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett.
2. Nem büntethető, aki azért okoz nagyobb sérelmet, mint amelynek elhárítására törekedett, mert ijedtségből vagy menthető felindulásból nem ismeri fel a sérelem nagyságát.
3. Nem állapítható meg végszükség annak javára, akinek a veszély előidézése felróható, vagy akinek a veszély vállalása foglalkozásánál fogva kötelessége.

Nem mindegy, hogyan törjük be az ablakot

törött ablak üveg
Vészhelyzetben gyorsan kell cselekedni, de még ilyenkor is ügyelni kell a biztonságos mentésre (Fotó: jannoon028/Freepik)

A rendőrség felhívja azonban mindenkinek a figyelmét arra, hogy mielőtt betörnék az ablakot, győződjenek meg arról, hogy a szétrepülő szilánkok nem okozhatják-e a gyermek sérülését. Ha a legközelebbi ablak betörése esetén fennáll ennek a lehetősége, próbálkozzanak inkább egy távolabbival.

Akkor is célszerű kellő körültekintéssel eljárni, ha egy elalélt állat kimentése a cél. Olyankor ugyanis számítani kell arra, hogy az állat támadásként értékeli az ablak bezúzását, és ha a friss levegőtől kissé magához tér, megpróbálja megvédeni gazdája autóját.

Hasznos tippek a nyári autózáshoz:

1
2