A Bosch idén tizenegyedik alkalommal, négy helyszínen engedett bepillantást az autóipari innováció és gyártás világába a Lányok Napján. A Bosch maklári telephelyén a tudományok és a technológia iránt érdeklődő fiatal hölgyek a járműalkatrész-gyártással ismerkedhettek meg
Ha a kutatás-fejlesztésre, informatikára, vagy az autóipar világára gondolunk, jellemzően férfias szakmákat látunk magunk előtt. A pályaválasztás előtt álló fiatal lányok pedig – bár tehetségük és nyitottságuk lenne hozzá – sokszor nem választanak férfiasnak gondolt munkaköröket. Ennek oka a kellő információk hiánya vagy épp a berögzült előítéletek. A Nők a Tudományban Egyesület által indított Lányok Napja országos programsorozat célja, hogy a felsőtagozatos általános és középiskolás lányok figyelmét felhívja a természettudományi, technológiai, mérnöki és informatikai szakmákban rejlő lehetőségekre.
A Bosch idén négy helyszínen, a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon, valamint a vállalatcsoport maklári, hatvani és miskolci telephelyein fogadta az érdeklődő fiatalokat, akik nemcsak betekintést kaptak a legmodernebb gyártási folyamatokba, hanem inspiráló női karrierutakkal is megismerkedhettek.
Mesterséges intelligencia és hipermodern robotok: Lányok Napja a Bosch maklári gyárában
A Bosch maklári telephelyén a tudományok és a technológia iránt érdeklődő hölgyek a járműalkatrész-gyártás folyamatával ismerkedhettek meg. A maklári Robert Bosch Automotive Steering Kft-nél a legmodernebb körülmények között, digitalizált, mesterséges intelligenciával támogatott környezetben készítik a járművek egyik legfontosabb részegységét. Kormányműveket, kormányoszlopokat, kormánytengelyeket és felújított alkatrészeket szállítanak innen a világ több mint száz járműgyártójának. A fiatalok idén a Servocom (haszongépjármű kormánymű) egységek alkatrészeinek gyártását és összeszerelését követhették nyomon, ahol emberi felügyelettel, magasan automatizált gépek dolgoznak összhangban a termékeken. Emellett bepillantást nyerhettek a termékellenőr, a metrikus és az anyagvizsgáló munkatársak mindennapjaiba, akik funkcionális teszteket, dimenzionális (3D) méréseket, valamint különböző anyagvizsgálatokat végeznek, többek között röntgen segítségével. A gyárlátogatáson a maklári Bosch telephely munkatársai mutatták be a gyártási folyamatokat, akik – a sztereotípiákkal ellentétben – nőként is sikeres karriert építettek férfiasnak gondolt munkakörökben.
„A sokszínűség az innováció motorja: új perspektívákat, tehetséget és kreativitást hoz magával. Munkatársaink több mint 30 százaléka nő, és a vezetők közel negyede is a hölgyek közül kerül ki. Büszke vagyok rá, hogy ők is fontos szerepet játszanak a maklári gyár eddigi, több mint 20 évének sikerében” – mondta el Michael Zink, a Robert Bosch Automotive Steering Kft. ügyvezető igazgatója a Lányok Napja rendezvényen.
„Széles körű támogatást nyújtunk azoknak a hölgyeknek, akik karriert szeretnének építeni nálunk, emellett fontosnak tartjuk azt is, hogy a fiatalok minél korábban megismerjék az innováció, a kutatás-fejlesztés izgalmas világát. Duális képzésekben veszünk részt, iskolai, egyetemi versenyeket támogatunk, nyári munkára és gyakornoki programokra várjuk az érdeklődőket. Örömmel csatlakoztunk a Lányok Napja kezdeményezéshez, hogy megmutassuk a fiataloknak az autóipari fejlesztésekhez kapcsolódó vonzó karrierlehetőségeket” – tette hozzá Bekényi Henrietta, a Robert Bosch Automotive Steering Kft. HR csoportvezetője.
Women@Bosch: egyedülálló támogatás és fejlődési lehetőségek
A Bosch csoport vállalati stratégiájának alappillére a sokszínűség. Egyre több kutatás mutat rá, hogy az a vállalat, ahol férfi és női vezetők is részt vesznek a vállalatirányításban, üzletileg is sikeresebbek. Emellett számos tanulmány erősíti meg, hogy a vegyes csapatok a vállalat minden szintjén jobb termékeket és szolgáltatásokat fejlesztenek. A Bosch csoport kiemelt hangsúlyt helyez a női tehetségek felkarolására és támogatására.
A vállalat többek között a Business Woman és a Female Talent mentoring programokkal, tréningekkel, workshopokkal segíti a kollégák érvényesülését. A nők sikeres karrierjéhez ugyanakkor elengedhetetlen a rugalmas és családbarát munkakultúra, ezért a Boschnál számos eszközzel támogatják az egyedi élethelyzetek, a munka-magánélet egyensúlyának megteremtését, és kiemelt figyelmet fordítanak a munkába visszatérő édesanyákra is. Szintén a női karrierépítéshez nyújt segítséget a Boschnál világszinten és Magyarországon is működő, önszerveződő alapokra épülő Women@Bosch női közösség, ahol különböző előadásokon, beszélgetéseken nyílik lehetőség személyes példák bemutatására és tapasztalatcserére.