Bár minden évet ezzel kezdjük, az év további részében mintha hanyagolva lennének a lencsés ételek. Pedig a lencse a superfoodok egyik legjobbika, ugyanis megtalálható benne A-vitamin, B1-, B2-, B9-, B11-vitamin, kalcium, foszfor, folsav, magnézium, kálium, cink és vas is. Kalória- és szénhidráttartalma bár elég nagy, viszont a glikémiás indexe alacsony, így a lassan felszívódó szénhidrátok közés sorolható. Emiatt bátran fogyaszthatják cukorbetegek is, valamint a fogyókúrába is jól beilleszthető.
Lencsesaláta gránátalmával
Hozzávalók (4 adaghoz):
- 10 dkg zöld lencse
- 10 dkg tarhonya
- 1 gránátalma magjai
- 5 dkg mazsola, beáztatva
- 5 dkg aszalt vörösáfonya
- 5 dkg mandula, megpirítva, durvára aprítva
- 1 csokor petrezselyem, finomra aprítva
- 1 csokor menta, leveleire tépkedve
Öntet:
- 1 citrom leve
- 1 teáskanál gránátalmaszirup
- só
- bors
- 1 kávéskanál őrölt római kömény
- 4 evőkanál olívaolaj
Elkészítés:
A lencsét lobogó vízben puhára főzzük. Ez zöld lencse esetében kb. 25 perc. Ha hagyományos lencsét használunk, előáztatás nélkül úgy tudjuk megfőzni, ha lobogó vízben, erős lángon 15 percig előfőzzük, majd új vizet teszünk fel, és kb. 45 perc alatt puhára főzzük.
A tarhonyát megpirítjuk, majd – mint a tésztát – forró, sós vízben megfőzzük (kb. 10-15 perc alatt).
A saláta öntethez összekeverjük a citrom levét, a gránátalmaszirupot, sót, borsot, római köményt, majd hozzáadjuk az olívaolajat. Összekeverjük a megfőtt lencsével és tarhonyával, majd hozzáadjuk a mazsolát és a gránátalmamagokat. Ebben a stádiumban kimondottan jót tesz neki, ha áll valamennyit, az ízek jobban összeérnek. Tálalás előtt leghamarabb 1 órával hozzákeverjük a zöld fűszereket, végül megszórjuk a pirított mandulával.
További lencsés ételek a következő oldalon.