Az életmentés nem állhat meg – a vér és vérkészítmények biztosítása a betegek számára létfontosságú kérdés. Tomán Szabina, Burai Krisztián és Pál Dénes is a vérplazmaadás fontosságára hívták fel a figyelmet. „Most mindenki ott segít, ahol tud! Adj vérplazmát, ments életeket! Tedd meg most!” – szól a felhívás.
Kevesebb a vérplazmaadás, pedig nagy szükség lenne rá
Soha korábban nem hallottunk még ennyit a vérplazmaadás fontosságáról. A már gyógyult koronavírusos betegek vérplazmájától azt remélik sokan, hogy a koronavírus elleni gyógyításban is nagy szerepet kap majd. „Mivel a betegek számára a vér és vérkészítmények folyamatos biztosítása létfontosságú, a plazmaközpontok a kijárási korlátozás alatt is folyamatosan nyitva voltak. Ennek ellenére a plazmaadások száma jelentősen visszaesett” – mondja Dr. Nyerges Judit Ildikó, a Vascular Plazma és a Sanaplasma központok ügyvezetője. „Ez nagy probléma, hiszen a vérplazmából életmentő, mással nem helyettesíthető gyógyszerek készülnek. Így fontos lenne, hogy a meglévő gyógyszerkészletek tovább bővüljenek. A segítségre most még nagyobb szükség van, mint valaha!”
A vérplazmából életmentő, mással nem helyettesíthető gyógyszereket készítenek hemofíliás, azaz vérzékeny betegek, veleszületett immunhiánnyal élők, csontvelő- és szervátültetettek, súlyos égési sérültek, máj- és vesebetegek, hepatitisz B-ben szenvedők számára. Emellett plazmát használnak például a műtéteknél használt fibrin ragasztó és tetanusz előállításához is.
Így válj hőssé!
A plazmaadás korszerű, pihentető környezetben, kényelmes fekvő helyzetben zajlik. A szükséges kb. 6 decinyi plazmát egy gép veszi le a karhoz kötve kb. háromnegyed óra alatt.
„Én ugyan nagyon rosszul bírom a kórházak, rendelők és az injekcióstűk világát, ennek ellenére úgy döntöttem, vállalom a felkérést, és megvizsgáltatom magam, alkalmas vagyok-e donornak. Úgy tűnik, igen” – árulta el Pál Dénes.
Tomán Szabina – akit nemrég autója, egy Lexus NX 300 kapcsán kérdezgettünk hosszabban – egyelőre szintén a plazmaadást megelőző vizsgálaton esett át: „Azt tudtam, hogy a plazmaadás biztonságos, az adatfelvételt, és a mindenre kiterjedő orvosi vizsgálatot követően még egy vérvétel is megelőzi. Ezután dől csak el, hogy lehet-e valaki plazmaadó. Az állapotfelmérést követi a vérvétel, annak alapján érkezik azonnal az eredmény, alaposan kifaggatnak arról is, mennyire vagyok fáradt, mit ettem korábban, mikor. Ennek alapján döntöttünk végül úgy a doktornővel, hogy később térek csak vissza a központba, és akkor válok valóban donorrá. Addig a vaspótlásra kell helyeznem a hangsúlyt, mert egy picit vérszegény vagyok.”
Burai Krisztián szintén csatlakozott a Tedd meg most! kampány felhívásához: „A plazmaadók ingyenes egészségügyi szűrővizsgálaton esnek át, sőt alkalmanként 8.000-forintot is kapnak. Megtudtam, hogy egy plazmaadó évente negyvenötször adhat plazmát, így összesen 34 literrel segíthet a rászorulóknak. De már egy alkalom is nagy segítség a betegek számára.”
A vérplazmaadás továbbra is biztonságos, az orvostanácsadók folyamatosan nyomon követik a WHO és a kormány iránymutatását.