Hétvége, jó idő, kirándulás, autóval? Összeszedtünk 5 olyan dunántúli kirándulás célpontot, ahova már tavasszal érdemes ellátogatni. Tervezzünk egy napra vagy akár többre, családdal, barátokkal, vagy kettesben, nem fogunk csalódni.
1. Káli medence – zsákfalvak
Zánkától Badacsonyig csupa dombos vidék, természeti csodákkal megáldott kis falvak, varázslatos növényvilág várja a kirándulókat. Íme néhány település és látnivaló környéken, amelyekért megéri ideautózni, akár az ország másik feléről is.
Ilyen a sóskáli templomrom vagy a Kornyi–tó és környéke, mely igazi madárparadicsom, a tavaszi és őszi madárvonulások egyik kiemelt helyszíne. A tótól már látszik Szentbékkálla és Kővágóörs templomtornya, illetve a tanúhegyek. Ha már Szentbékkálla és környéke, akkor a kőtengereket az ingókövekkel vétek kihagyni.
Salföld fehérre és szürkére festett, népi motívumos házikóival, a falu határában található majorsággal és a pálos rendi kolostor romjaival ejti rabul a látogatókat.
Kékkúton mindenképpen álljunk meg és töltsük meg a kulacsunkat egy kis Theodora ásványvízzel a palackozó üzem kerítése melletti parkolónál. Sóstokált a sásdi réteken találjuk templommaradványával és egykori házainak nyomaival, valamint a pusztapalota romjaival. Káptalantótin hagyományos program a Liliomkerti piac, ahol vasárnaponként termelőktől és kézművesektől vásárolhatunk.
Sétáink során a környék növényvilága, egyedi természeti értékei, a több mint ötven forrás, a szőlőhegyi pincék ígérnek tartalmas kikapcsolódást.
Távolság autóval Budapesttől: Kb. 160 km – 2 óra
2. Tihany
Tavasszal már elég jó az idő ahhoz, hogy még a nagy turista áradat előtt ellátogassunk Tihanyba és környékére.
Tihany valódi különlegessége egyértelműen az apátság és a hozzá kapcsolódó történelmi, kulturális értékek, mindez olyan páratlan természeti környezetben, amelyhez hasonlót nehezen lehetne találni. A kilátás pazar, a balatoni félsziget településének hangulata leírhatatlan.
Természeti értékeinek köszönhetően lett a környék hazánk első tájvédelmi körzete és itt található az első tanösvény is, melyet mindenképpen járjunk be tavasszal, de a Belső-tó és a Külső-tó is kínál felfedezni valót.
Éttermekben, cukrászdákban, hangulatos elbújós helyekben nincs hiány, tavasszal a legtöbb már nyitva tart.
Tihany előtt, ha van időnk álljunk meg Balatonfüreden és sétáljunk egyet a Tagore sétányon. Füred is annyi látnivalót és séta/ túra lehetőséget kínál, hogy akár külön célpontként is felvehetjük a bakancslistánkra. Több napos kirándulás esetén összeköthetjük a látogatást egy káli medencei túrával is.
Távolság autóval Budapesttől: Kb. 140 km – 1 óra 40 perc
3. Kis-Balaton és Zalaszántó
A Kis-Balaton és környéke még egyelőre nem tartozik a legismertebb kiránduló helyek közé. Pedig nagyon kellemes napot tölthetünk a környéken, különösen, ha Keszthelyen és Hévízen is megállunk akár oda, akár visszafelé.
A Kis Balaton igazi családi kirándulóhely, a Kányavári szigeten kialakított tanösvény segítségével megismerhetjük a táj csodálatos élővilágát, a kilátótornyokból pedig a környezet szépségében gyönyörködhetünk.
A Kis-Balaton Házban a nagyközönség elől elzárt természetvédelmi területekre is betekintést nyerhetünk webkamerák segítségével. És ha már Zalában járunk, mindössze 30 kilométerre északra vár minket a zalaszántói sztúpa, Európa egyik legnagyobb buddhista vallási építménye.
Távolság autóval Budapesttől: Kb. 195 km – 2 óra
4. Tata
Tatát nem véletlenül nevezik a vizek városának a gyönyörű tavaival és sétányaival joggal érdemelte ki ezt a címet.
Legismertebb látnivalói az Öregvár, az Angolpark a kiskastéllyal, a víztorony, a Pálmaház, a Kapucinus templom és a Szent Kereszt Plébánia templom. Aki még ennél is többre, titokzatosabbra vágyik, annak a Kálvária dombot a kilátóval és a régi vízimalmokat is ajánljuk. Utóbbiak ugyan már nem eredeti funkciójukat töltik be, de még így is nagyon egyedi látványt nyújtanak.
A Tata melletti Aggostyáni Arborétumot a természetjáróknak külön ajánljuk.
Távolság autóval Budapesttől: Kb. 70 km – 50 perc
5. Szentendre
Szentendre mediterrán hangulatával hívogat minket évről évre. A település valódi kis ékszerdoboz, mely többször is előkelő helyen szerepelt a romantikus városok listáján. A címet nem ok nélkül érdemelte ki, szűk utcái, színes házai, az elérhető Duna-part valóban vonzza a szerelmeseket.
Itt található Magyarország legnagyobb szabadtéri gyűjteménye, a szentendrei Skanzen, ahol megismerhetjük a Kárpát-medence népi építészetét, a falusi és mezővárosi társadalom mindennapjait.
A városka főtere, a Duna-korzó, a Várdomb, az emlékmúzeumok, Rab Ráby Háza és a Retro Design Center mind felejthetetlenné teszi a szentendrei kirándulást.
Ha időnk engedi, vagy több napos kiruccanást tervezünk, akkor irány tovább észak felé a Dunakanyarhoz, ahol vár minket Visegrád.
Távolság autóval Budapesttől: Kb. 22 km – 25-30 perc.
+ 1 tipp: Dél–Dunántúl – Babócsa
Babócsán található Európa legnagyobb egybefüggő nárcisz mezője, amely tavasszal virágzik. A Duna-Dráva Nemzeti Part területén lévő Basa-kert különleges növénytani és kultúrtörténeti értékeket vonultat fel.
A nemzeti parkon túl a Prinke-kastély Helytörténeti Gyűjteményét is érdemes felkeresni, ha már erre járunk.
Távolság autóval Budapesttől: Kb. 250 km – 3 óra.
A fotókat köszönjük a www.kirandulastippek.hu oldalnak, ahol további érdekes kirándulási tippeket, ötleteket találtok!