Koronavírus álhírek fake news
(Fotó: Rawpixels)

Az elmúlt hetekben, hónapokban bizonyára sokan olvastak számtalan népi hiedelmet és tuti tippet azokról a praktikákról, amelyekkel biztosan megelőzhető a koronavírussal való megfertőződés. Azonban ki kell, hogy ábrándítsuk őket, ugyanis ezen hírek túlnyomó része fake news, azaz álhír, amelyek hamis információn alapszanak. A legtöbb esetben az álhírek ártalmatlanok, és „csupán” az elmét fertőzik meg. A koronavírusos álhírek esetében azonban más a helyzet. Egy ilyen súlyos betegség esetén, amilyen a COVID-19, akik elhiszik és alkalmazzák ezeket az egészségügyi tippeket, hamis biztonságérzetbe kerülhetnek. Ez az álbiztonságérzet pedig akár végzetes is lehet a számukra.

A közösségi média a koronavírus-álhírek melegágya

Az álhírterjesztők sokszor UNICEF- vagy WHO-tanácsadóknak adják ki magukat, hogy hitelesebbnek tűnjenek. Egy ilyen, látszólag megbízható forrásból érkező irat például arról szólt, hogy a szervezet megtiltotta a káposzta evést, mondván, hogy a zöldség fogyasztása elősegíti a vírus terjedését. A járvány kezdetén pedig azok a koronavírus-álhírek terjedtek, amelyek az alkoholos fertőtlenítőben való fürdést vagy a test permetezését hirdették a betegség megelőzésére, valamint gyógyítására. Ez végül oda vezetett, hogy Iránban 27-en haltak meg, miután ipari alkohollal próbálták megóvni egészségüket.

(Fotó: Pexels)

Indiában (és vélhetően más országokban) olyan álhírek is fel-felbukkantak, miszerint a fokhagyma-fogyasztás vagy a forró fürdő eredményes lehet a koronavírus kezelésében. Ezek fényében nem meglepő, hogy éppen India volt az első olyan ország, ahol rendkívüli intézkedéssel bevezették a rémhírterjesztésért is kiszabható börtönbüntetést. Azt azonban nem tiltották meg, hogy egy pár a Corona és Covid neveket adja újszülött ikerbabáiknak.

A járvány kezdetén egyébként már mi is írtunk azokról a hekkerekről, akik éppen a koronavírus-pánikot használják ki egy új adathalász trükkel. Az elmúlt hónapokban számos kiberbiztonsággal foglalkozó cég jelentette, hogy feltűnt a színen egy e-mailen keresztül terjedő malware, vagyis rosszindulatú szoftver, amely koronavírus-tájékoztatónak álcázza magát.

A cikk a következő oldalon folytatódik.

1
2