A koronavírus megjelenésével nem csupán a műanyag-hulladékok mennyisége nőtt meg drasztikusan, hanem az otthonok rezsi fogyasztása is. Ennek vajon mi lehet az oka? Egyrészről az, hogy a lezárások életbelépésével az otthon töltött idő szinte egyenes arányban növeli a háztartások vízfogyasztását. A Víz világnapja (március 22.) alkalmából így most mutatunk néhány trükköt, amivel te is csökkenteni tudod a nemzetközi vízfogyasztás kiugró számait. Nem mellékesen pedig meg tanulhatod a tudatos vízhasználat alapvető lépéseit, hiszen a víz a legnagyobb kincsünk.
Másfélszeresével több a vízfogyasztás, mint korábban
A home office és a digitális oktatás mind-mind hozzájárultak a magasabb otthoni vízfogyasztáshoz. Ez persze nem csoda, hiszen azzal, hogy otthon vagyunk, a korábban az irodákban, iskolákban, edzőtermekben, szállodákban eloszló víz-, gáz- és áramfogyasztásunk most mind az otthonunkra koncentrálódik. Ezek közül is a vízfogyasztásunk az, amely hihetetlenül nagymértékben ugrott meg. Számokban ez azt jeleni, hogy egy teljesen otthon töltött hét alatt akár közel másfélszerese is lehet az érték a pandémia előtti mérőszámnak.
A Manchesteri Egyetem és az Artesia kutatása emiatt kezdte el vizsgálni a vízhasználati szokásokat a korlátozások ideje alatt. A kutatás során kiderült, hogy sokan a vírus miatti félelem okán több vizet használtak: többször mostak kezet, tisztították a bútorfelületeket, mosták ki a ruhákat és tisztálkodtak. Ezek a szokások azonban — ahogy elkezdtünk együtt élni a vírussal — fokozatosan eltűntek. A beltéri vízfogyasztás mellett nőtt a kültéri vízhasználat is. A bezártság miatt a saját kertek, teraszok fontos szerepet kaptak a lakók mentális egészsége szempontjából, a locsoláshoz így több vizet használtak a lakók. A kerti vízhasználat azonban a korlátozások feloldásakor sem változott. Annak ellenére azonban hogy több időt töltünk otthon, nem szabad hagyni, hogy az egekbe szálljon a vízfogyasztásunk. A március 22-ei Víz Világnapja alkalmából az LG szakértői segítség gyanánt összegyűjtötték, mit tehetünk azért, hogy visszaszorítsuk vízhasználatunkat, és kialakítsuk tudatos vízhasználati szokásainkat.
A cikk a következő oldalon folytatódik.