Szorosabbra fűzi együttműködését a BKK a Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetség Egyesülettel (MATESZE) annak érdekében, hogy a segítő kutyákkal közlekedők a jövőben még problémamentesebben vehessék igénybe a budapesti közösségi közlekedést. Fontos, hogy a Budapesti Közlekedési Központ munkatársai és a járművezetők mellett az utasok is figyeljenek azokra, akik segítő kutyákkal használják a BKK járatait.
Ismerjük fel a segítő kutyákat!
Sokan nem tudják, hogy a vakvezető kutyák mellett a terápiás, a hallássérülteket segítő, a mozgássérült-segítő, a rohamjelző és a személyi segítő kutyák is nagymértékben támogatják gazdájukat abban, hogy önállóbb, biztonságosabb életvitelt folytassanak. Ezeket a kutyákat, amelyek sokféle fajtájúak, illetve méretűek – akár törpe uszkárok is – lehetnek, ugyanolyan jogosultságok illetik meg a közösségi közlekedésben, mint a látássérülteket segítő, jellemzően labrador és golden retriever vakvezető kutyákat. A segítő kutyákkal közlekedők állatait arról is be lehet azonosítani, hogy jellemzően hámot vagy kendőt viselnek. Ezen a kiképzőszervezet logója van feltüntetve.
Könnyebb lesz segítő kutyával utazni
A gazda és segítője adatait tartalmazó fényképes okmány arra jogosít, hogy a kutya díjmentesen és szájkosár nélkül utazzon. Továbbá mentesíti gazdáját az egy kocsiban szállítható házi kedvencek számára előírt korlátozás alól. A segítő kutyáknál ugyanis kizárt az agresszió, közömbös fajtársai iránt. Az utasok azzal segíthetik leginkább közlekedésüket, ha szabadon hagyják, illetve átadják az elsőbbségi helyeket, és nem simogatják vagy szólongatják a kutyát.
A BKK utasellenőrzést végző munkatársai a jövőben vakvezető kutyás érzékenyítő tréningen is részt vesznek. Ez segíthet megérteni, milyen lehet egy segítő kutyával utazni. A tréning kkeretében megismerkedhetnek a látássérültek közlekedés során felmerülő mindennapos nehézségeivel. Megtudhatják, hogy segíti a kutya gazdája elhelyezkedését a járművön. És azt is megtapasztalhatják, milyen érzés nem látóként felszállni egy közlekedési eszközre.