autokereskedo eltunik
Főhet a fejünk, ha sehol nem találjuk azt, akitől az autót vettük;fotó: Pixabay/ijmaki

Réka végre elérkezettnek látta az időt, hogy autót vegyen magának. Összegyűjtötte rá a pénzt, és meg is találta álmai kocsiját egy autókereskedésben. Ám ahogy teltek-múltak a hetek, úgy bújtak elő sorra a jármű motorhibái. Réka egyre kétségbeesettebbé vált, lassan már a város másik végébe sem mert elindulni az autóval, nemhogy egy hosszabb hétvégi vidéki kiruccanásra. A kereskedést azonban hiába hívta, sőt, nagy bánatára személyesen is feleslegesen tett látogatást a telephelyre, az autókereskedőnek ugyanis nyoma veszett. Mit lehet tenni, ha az autókereskedő eltűnik, mint a kámfor?

Használjuk az elektronikus cégjegyzéket!

A jelentős meghibásodásra tekintettel, a Polgári Törvénykönyvben foglalt úgynevezett kellékszavatossági jogok alapján, Réka akár el is állhat a szerződéstől. Egyúttal visszakövetelheti a vételárat. Azonban jelentős nehézséget okoz az a körülmény, hogy a kereskedés volt, nincs. És mint egy ismerősétől megtudta, az ok a teljes fizetésképtelenség.

autokereskedo eltunik
Mielőtt megkapjuk a kulcsokat, tájékozódjunk attól, ki az, aki eladja nekünk az autót fotó: Pexels/Negative Space

Az eladó jogi státusza iránt egyébként az interneten könnyen hozzáférhető elektronikus cégjegyzékből informálódhatunk. E nyilvántartás tartalmazza a cég megszűnésével kapcsolatos lényeges dátumokat. Úgy, mint a végelszámolás, felszámolás vagy a csődeljárás kezdő időpontjait. Mindezek azért bírnak relevanciával, mivel felszámolás és végelszámolás esetén 40 napon belül jelenthetjük be követelésünket a felszámolónak, végelszámolónak, csődeljárás esetén 30 napos határidővel kell számolni, kényszertörlés esetén pedig 60 napon belül jelenthetjük be igényünket a cégbíróság felé.

Hogyan előzhető meg a baj?

Ha szemfüles vásárlók vagyunk, már az adásvételt megelőzően ellenőrizhetjük a kereskedést a fent említett nyilvántartásban. Árulkodó jel lehet például, ha több végrehajtás is folyamatban van az eladó ellen. Vagy netán felszámolás alatt áll. Ekkor semmiképpen se vegyünk ettől a kereskedőtől kocsit. Ám ha nem voltunk elég előrelátóak, és az autókereskedő eltűnik, akkor – Rékához hasonlóan – ebben a helyzetben mindössze annyit tehetünk, hogy utánanézünk, milyen eljárás folyik a kereskedés ellen, és amilyen gyorsan csak tudjuk, benyújtjuk igényét a cégbíróság felé.

Korábban egyébként már írtunk arról, hogy a nők egyre tudatosabbak az autóvásárlásban, és arra is adtunk tippeket, hogy érdemes figyelnünk, ha használt autót szeretnénk venni.

Forrás: D.A.S.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •