Mit javasol a BKK a kerékpárral közlekedőknek?

Kerékpáros közlekedés budapesten
A metrófelújítás ideje alatt kerékpárral az eddiginél is gyorsabb lehet a belvárosi közlekedés.
  • Az Árpád hídtól a Szent István körútig

A Nagykörút vonalának eléréséhez több útvonal is rendelkezésre áll az Árpád híd felől érkezve. A BKK elsősorban a Duna menti Moszkva sétányt és a pesti felső rakparti útvonalat ajánlja. A Szent István körút irányába rendelkezésre áll továbbá a Párkány utca–Pannónia utca útvonal, valamint az Árpád híd felé a Hegedűs Gyula utca–Esztergomi út nyomvonal is. A pótlóbuszok útvonala a Váci utat érinti, ahol buszsávot alakítanak ki, ezért kerékpározni a szélső sávban lesz lehetséges.

  • A Nagykörúton és azon belül

A BKK a belvároson való áthaladásra az idén a kerékpározók számára hamar népszerűvé vált Nagykörutat ajánlja. A Szent István körút felől a Deák Ferenc tér felé a Bajcsy-Zsilinszky úti kerékpársáv, illetve az Alkotmány utcától a gyalog-és kerékpárút használata javasolt, emellett jó választás a Duna part–Kossuth Lajos tér–Nádor utca–József Nádor tér útvonal is. A Deák térről a Szent István körút felé az Október 6. utca, Arany János utca, Hercegprímás utca, Hold utca és Alkotmány utca útvonal ajánlott a Kossuth Lajos térig.

A Deák Ferenc tér és a Kálvin tér között elsősorban a Bécsi utca–Petőfi Sándor utca–Ferenciek tere–Egyetem tér útvonal ajánlható. Az Egyetem tértől a Kálvin térig innen a Királyi Pál utcán, ellenkező irányban a Kecskeméti utcán érdemes tekerni. A Kálvin tér felől a Ferenc körút felé az Üllői út helyett a Ráday utca–Bakáts tér–Tompa utca útvonalon ajánlott kerékpározni.

A Kiskörút használata során a pótlóbuszok folyamatos közlekedését elősegítő forgalomtechnikai megoldásokat vezetnek be, ami kerékpározva jelentős komfortcsökkenést jelent, főként az Astoria és a Kálvin tér környékén. További változás, hogy a Bajcsy-Zsilinszky úti buszsávok kerékpározhatósága a metrópótlás ideje alatt megszűnik.

A Kálvin tér nagy része a metróállomás felújítása miatt építési terület lesz. Ezért kerékpárral a Baross utca csak szűk, gyalogosokkal közösen használható területen keresztül lesz elérhető. Az Üllői út Nagykörúton belüli szakaszán a pótlóbuszok járatsűrűsége miatt megszűnik az autóbusszal is járható ideiglenes kerékpársáv. Szabályosan bringázni csak az általános forgalmi sávban lesz lehetséges.

  • A Ferenc körúton és a József körúton túl

A belváros irányába a Haller utcától a Tűzoltó utca–Angyal utca–Tompa utca, kifelé a Tompa utca–Balázs Béla utca útvonal ajánlott. A Haller utcától a Könyves Kálmán körút eléréshez a Fehér Holló utca–Vágóhíd utca–Albert Flórián út nyomvonalon érdemes kerékpározni. A Nagykörút eléréséhez érdemes igénybe venni a Baross utca–Kőbányai úti tengelyt is. Az Üllői út külső szakaszán a pótlóbuszok járatsűrűsége miatt megszűnik az autóbusszal is járható ideiglenes kerékpársáv. Szabályosan csak a szélső általános forgalmi sávokban lehet a pótlás ideje alatt kerékpározni.

Közlekedés gyalogosan a metrófelújítás alatt

baleset a zebrán
Nincs mese: a zebrán sietni kell, amennyire lehet; fotó: Pixabay/angrysibarit

A metróállomások között, egy-egy állomásközt érdemes lehet gyalogosan is megtenni, hiszen a pótolt metróállomások egymástól átlagosan 10 perc sétára találhatók. Aki autózás helyett gyalogol, nemcsak Budapest levegőminőségéért tesz sokat, hanem a saját egészségéért is.

A metrópótlás forgalmi rendjét ennél is részletesebben, térképes felületen, lakótérségekre és városrészekre bontva ismerhetik meg bkk.hu/m3felujitas oldalon, az „Interaktív térkép” menüpont alatt. A Fővárosi Önkormányzat, a Budapesti Közlekedési Központ és a BKV Zrt. a fővárosban közlekedők türelmét kéri a metrópótlás utolsó nagyobb ütemének idejére is.

1
2
3
4
5