7. Add ki a házad, add bérbe a kocsid, add el a cuccaid

A legtöbben idegenkednek attól, hogy ingatlanukból, amelyben jelenleg élnek, “csikarjanak ki” forintokat, pedig most ez egy rendkívüli helyzet. Érdemes számításba venni a lakás-szobakiadás, autó bérbe adás lehetőségét. Ezen túl az ingóságaink, amelyek értéket képviselnek, szintén olyan tartalékot képeznek, amelyekre nem feltétlen van most szükség.

8. Spórolás a háziállatokon

Amikor az anyagi helyzet válságba jut, akár egy szobában élő kutya, macska etetése is olyan kiadást jelenthet, amit nem engedhet meg magának hosszú távon a gazdi. Célszerű még akkor, amikor ez nem jelent gondot, elgondolkodni a lehetőségen, hogy – szigorúan átmeneti időre! – új otthon találjunk a kedvencünknek, ahol addig etetik, amíg a gazdája egyenesbe jön anyagilag. Ebben egészen nyugodtan lehet támaszkodni a család és barátok segítségére.

kutya szallitasa ulesen
Mérlegeljük: a döntés előtt, hogy megválunk egy időre az állatunktól: m Mi jelent nagyobb pszichés terhet? Hogy hamarosan nem fogjuk tudni etetni a cicát, kutyát, vagy ha elválunk tőle. Hogy mi a válasz, aszerint döntsünk ebben a kérdésben fotó. Pixabay

Akinek nincs jövedelme az már nincs könnyű helyzetben a bankoknál: legtöbb esetben a jövedelem befolyásolja a kapható kölcsön összegét, törlesztőrészletet. Ha nincs jövedelem, van rá esély, hogy kölcsön sincs. Azt senkinek se ajánljuk, hogy éppen ebben a helyzetben gyorshitelezőkhöz forduljon, hitelkártya vagy folyószámla adósságot halmozzon fel! Ez nem megoldás. Akkor már inkább támaszkodjuk rokonokra, barátokra, akikben megbízunk, és állapodjunk meg velünk – amelyről készítsünk hivatalos kölcsönszerződést a tiszta viszonyok érdekében. Óvakodjunk a felelőtlen pénzügyi döntésektől ebben az időszakban.

10. Mit tehet az, aki a munkáját is elvesztette?

Amikor a munkáltató elküldi dolgozóit, mert munkát nem tud nekik adni, de a bért, járulékokat sem tudja fizetni utánuk, az első dolog, amit érdemes elintézni az az álláskeresési járadék igénylése. Erre a juttatásra az jogosult, aki álláskereső, és az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel rendelkezik. Továbbá kereső tevékenységet nem folytat, tehát munkaviszonyban nem áll, és vállalkozói tevékenységet sem folytat, és munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára az illetékes járási hivatal foglalkoztatási osztálya sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani. Mindezt az illetékes Munkaügyi hivatalban lehet igényelni, amelyhez szükség lesz a személyi igazolványra, TAJ- és adókártyára, iskolai végzettséget igazoló papírokra, és a többi munkaügyi iratra. Emellett kell még az OEP igazolvány, bankszámlaszám (ha van), egy igazolólap a járadék megállapításához és egy jövedelemadó adatlap – utóbbi kettőt a munkáltató az utolsó napodon állítja ki.

Nem csak az álláskeresési járadék jelenthet némi segítséget, van még pár olyan juttatás, amit igényelhetnek az állástalanok. Ilyen például a lakhatási támogatás, a foglalkoztatást helyettesítő támogatás. Ezekről a helyi önkormányzatoknál érdemes tájékozódni, mivel mindenhol más és más lehetőségek vannak.

Forrás: Pénzcentrum

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2
3
4