Baleseti fotózás: eddig szabálysértés volt, most bűncselekmény lesz

A balesetek helyszínén képfelvételek rögzítése, valamint a mentők, rendőrök és egyéb hatóságok munkájának zavarása eddig is jogsértésnek számított Németországban. Szabálysértésnek minősült, s pénzbüntetést vont maga után, ám nem jelentett valódi elrettentő erőt. Ezen kíván változtatni a német Igazságügyi Minisztérium, amikor bűncselekménnyé kívánja nyilvánítani a balesetet szenvedett, megsérült, vagy meghalt személyekről történő képfelvételek készítését. A büntetés – amennyiben az új jogszabály hatályba lép – két évig terjedő szabadságvesztés is lehet!

baleseti fotozas 2
Sokszor már önmagában az lassítja a forgalmat, ha az autósok fotóznak a haladás helyett

Nemcsak fotózni, hanem megosztani is tilos lesz

A személyiségi jogok védelme a német büntetőjog keretében eddig csak az élő személyekre terjedt ki, a baleseti és egyéb erőszakos cselekmények áldozataira azonban nem. Az új jogszabály alapján bármilyen jellegű képfelvétel (videó, fénykép) készítése tilalmazva lesz a baleseti sérültekkel és halottakkal kapcsolatban. Függetlenül attól, hogy azt profi kamerával, mobiltelefonnal, vagy más eszközzel készítik. A közösségi felületeken megosztott, ilyen tartalmú képek terjesztői is eljárásra és büntetésre számíthatnak, még ha a képeket egyéni azonosítókkal nem is látják el.

A baleseti fotózás akadályozhatja a mentő munkáját is

 

A balesetben megsérült, vagy elhunyt emberek fényképezése – történjen az bármilyen okból, szenzáció hajhászásból, anyagi célzattal, vagy mindössze pillanatnyi meggondolatlanságból – szégyenteljes cselekedet. Sérti az áldozatok személyes jogait” – jelentette ki Christine Lambrecht német szövetségi igazságügy miniszter. Hozzátette: „Megsértik az emberi tisztesség alapelvét azok, akiket az adott pillanatban kizárólag a fénykép elkészítése érdekel.”

baleseti fotozas mentok
A mentők munkáját is akadályozhatják a hívatlan katasztrófa turisták; fotó: rawpixel.com

A miniszter asszony szavai korántsem túlzóak. Az áldozat-fotósok (németül: Gafferek) valóban gyakran akadályozzák a mentők, a rendőrök és a tűzoltók munkáját. És sajnos nem ritka azoknak az eseteknek a száma sem, amikor az eszméleténél lévő, de sérülésénél fogva tehetetlen baleseti sérült kér segítséget, de az arra járó autós leginkább a fotózással van elfoglalva. A segítség nyújtása, valamint a hatóságok értesítése már kevésbé érdekli…

Sokszor egy baleset helyszínén éppen az arra járó autósok azok, akik ablakukon keresztül fotókat készítenek. Ezzel nem csak az amúgy is lassabban haladó forgalmat akadályozzák tovább, de mobilhasználatuk eleve balesetveszélyes. A mobilozás vezetés közben tízből négy embert érint, gyakorlatilag a 21. század ittas vezetése.

Forrás: Kreszváltozás

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2