2. Ahol már nem ingyenes az e-autó töltés
MOL Plugee
A MOL Plugee talán a legelső szolgáltató volt az országban, amely fizetős töltést vezetett be. Az első években Budapest területén volt néhány töltőállomáson mindhárom szabványt támogató villámtöltőjük, de az elmúlt fél évben intenzív fejlesztésbe kezdtek és vidéken, valamint autópálya pihenőkben is sorra jelennek meg a MOL Plugee töltőoszlopok. Az aktuális töltőlista itt található. A DC töltés ára 2990 Ft, az AC töltés 1990 Ft-ba kerül. A töltés darabáras, azaz a díj független a töltési időtől és a felvett áram mennyiségétől. A töltésért fizetni a benzinkúton található üzletben lehet, a töltést RFID kártyával a kútkezelő indítja. A rendszer előnye, hogy készpénzzel vagy bankkártyával is fizethetünk a kasszában, hátránya, hogy csak a benzinkút nyitva tartási idejében használhatók a töltők, valamint amíg a kasszánál sorakozunk az autónk töltés nélkül várakozik.
ELMŰ-ÉMÁSZ
Az ELMŰ-ÉMÁSZ elsősorban 2 × 22 kW teljesítményű AC töltőoszlopokat üzemeltet, az első szolgáltatók egyike volt a piacon. Budapest mellett számos vidéki városban is működnek töltői. A saját tulajdonú töltőkön kívül külső partnerek, önkormányzatok vagy cégek számára is végeznek üzemeltetést. A saját töltőoszlopokon 2019-ben kezdték meg a fizetési szolgáltatás tesztelését. A töltés az eCharge+ applikációból indítható. A töltési díj a saját töltők esetében 99 Ft/kWh, a külsős töltők egy része egyelőre ingyenes, de az indításhoz általában ezeknél is szükség van az alkalmazásra.
Optimum Way (Lukoil)
A Lukoil még 2017 nyarán, az elsők között lépett a hazai elektromobilitás piacára. A cég az M3 autópályán Gödöllő térségében mindkét oldalra, valamint Miskolc külvárosában lévő benzinkútjára telepített egy-egy háromszabványos villámtöltőt. Hatalmas segítség volt ez a villanyautósoknak, ezek tették ugyanis lehetővé, hogy óvatosan elérhető legyen Budapest a keleti országrészből. A korai kezdés ellenére a hálózat sokáig nem bővült további töltőkkel. 2018 végén elkészült a BookMyCharging alkalmazás, majd 2019-ben a három töltő az Optimum Way üzemeltetésébe került, így végre további töltőkkel bővült országos hálózattá. Az Optimum Way hálózata egyaránt tartalmaz 22 kW AC és 50/43 kW villámtöltőket. Az applikáció hazánkban elsőként kínált foglalási lehetőséget a töltőoszlopokhoz.
Az alkalmazás további érdekessége, hogy a AC töltőknél kettő, DC töltők esetében pedig háromféle árazásból választhatunk, így a tudatos fogyasztó az autója töltési karakterisztikájához leginkább megfelelő árakat kaphatja. A díjszabások közötti választást segíti az alkalmazásba épített tarifa összehasonlító kalkulátor, amelyben az autónk átlagos töltési teljesítményét és az igényelt energia mennyiségét megadva előre kiszámolhatjuk, hogy melyik tarifával lesz a legkisebb a végösszeg.
22 kW AC töltés esetén
- 40 Ft/perc vagy
- 500 Ft/töltés + 90 Ft/kWh
43 kW AC töltés esetén
- 100 Ft/perc vagy
- 990 Ft/töltés + 90 Ft/kWh
DC töltés esetén
- 100 Ft/perc,
- 990 Ft/töltés + 90 Ft/kWh vagy
- 300 Ft/töltés + 60 Ft/perc + 40 Ft/kWh
Mobiliti (e-Mobi, SPAR, Decathlon)
A Mobiliti egyértelműen a legdinamikusabban fejlődő elektromobilitás szolgáltató az országban. A cég több mint 100 saját töltőállomást telepített országszerte. A Decathlon áruházakba telepített villámtöltőkkel ők voltak azok, akik jelentős kerülők és várakozások nélkül elérhetővé tették Magyarország legnagyobb részét kisebb akkuval szerelt villanyautósok számára is. Külön dicséretet érdemel, hogy a villámtöltők mellé szinte minden helyszínen került AC töltőoszlop is, így több autó tölthet egyszerre, még ha a később érkező lassabban is. Olyan helyszínekkel is rendelkeznek már az országban, ahol egymás mellett, vagy egymástól néhány kilométerre több DC töltőoszlopot is üzemeltetnek. A SPAR áruházlánccal együttműködve AC töltőoszlopokat telepítettek SPAR áruházak parkolóiba, valamint több önkormányzattal együttműködve is üzemeltet a cég AC töltőket országszerte. 2019-ben a cég megvásárolta az e-Mobi hálózatát, így 336 töltővel bővült a Mobiliti hálózat, így a cég az ország legtöbb töltőpontot üzemeltető szolgáltatója lett.
Az e-Mobi töltőkön idén április 1-től illetve május 1-től vezették be a fizetős rendszert. A töltők a Mobiliti (korábban Töltőpont) applikációval valamint az alkalmazásból igényelhető, kulcstartó alakú RFID azonosítóval (fizikai ügyfélkulccsal) indíthatók. A cég sorra köti a roaming szerződéseket külföldi szolgáltatókkal, így jó úton halad az univerzális szolgáltatóvá válás felé, ezen kívül a közeljövőben havidíjas csomagok bevezetését is ígéri.
Az e-autó töltés díja a töltő típusától függ:
- 22 kW AC töltőoszlopokon 80 Ft/kWh
- 22 kW DC töltőoszlopokon 500 Ft töltésindítási díj + 80 Ft/kWh
- 44 és 50 kW DC töltőknél 80 Ft/perc
NOVA FUTURA
A NOVA FUTURA Zrt. viszonylag új szereplő az elektromobilitás szolgáltatók között, és egyelőre nem is rendelkeznek túlságosan sok töltőponttal. A töltőpontok helyének kiválasztása miatt azonban mindenképp említést érdemel a cég, mivel olyan helyszíneken épültek meg az első (mindhárom szabványt támogató) villámtöltői (M3 autópálya Nagyfüged és Oszlár, M6 autópálya Tolna), amelyeket más szolgáltatók viszonylag mostohán kezeltek, így a kisebb akkus autókkal is elérhetővé tették Nyíregyháza, Miskolc, Debrecen és Pécs régióját. Szintén dicséretre ad okot, hogy cég Magyarországon fejlesztett és gyártott AGT töltőoszlopokat telepít a töltőállomásaira.
A NOVA FUTURA oszlopain az e-autó töltés a töltőn elhelyezett és a képernyőn megjelenő QR-kód mobiltelefonos leolvasásával és a böngészőben megjelenő utasításokat követve, bankkártya adatok megadásával indítható, de tetszőleges RFID kártya is a töltőhöz tanítható, így az első alkalmat követően egyszerűbb és gyorsabb lehet a töltők használata.
A töltési díj 90 Ft/kWh + 10 Ft/perc.
A cikk a következő oldalon, további fizetős töltőállomásokkal folytatódik.