2. Keressük a PETA-logót!
Főleg a szépségápolási termékeknél lehet veszélyes a házi készítés: ha nem ismerjük az alapanyagok reakcióit, akár hosszú távú bőrproblémát, allergiás reakciókat is okozhatunk. Mindemellett persze az sem ellenőrizhető könnyen, hogy a házi szerekhez beszerezhető alapanyagok gyártói valóban felelős módon működnek-e. Épp ezért, ha nem akarunk kísérletezni, mégis fontos a biztonság és az állatbarát hozzáállás, válasszunk olyan állatkísérlet-mentes terméket. Ezt a PETA-logó tanúsítja.
3. Számít a kiszerelés a fenntartható háztartás kialakításánál
Tisztítószerek esetében a hatékonyság mellett kifejezetten fontos, hogy mennyi ideig tudunk egy kiszerelést használni, hiszen ezzel is a hulladék mennyiségét csökkenthetjük. Szerencsére most már elérhetőek a szuperkoncentrált, azaz hígítva használandó szerek, amelyekhez kevesebb csomagolóanyagra van szükség. Egy adag szuperkoncentrált tisztítószer akár tízszer annyi ideig elegendő lehet, mint a hagyományos verzió. Ráadásul semmi különleges eljárásra nincs szükség, csak vizet kell adni a termékhez. Ezeknek a tisztítószereknek a használatával a szállítás környezetterhelése is csökken, ráadásul még az otthonunkban is kevesebb helyet foglalnak az ilyen termékek.
+1. Nézzük meg a gyártót!
Lényeges, hogy ne csak a kiválasztott termék legyen környezetbarát, hanem a gyártó is felelős vállalatként viselkedjen, mind fenntarthatósági, mind társadalmi szempontból. Ott van például az egyik legnagyobb szépségmárka, amely hadat üzent a műanyagoknak, és a fenntartható csomagolás bevezetésével több mint 20 500 tonnával csökkenti éves szűzműanyag-felhasználását.
De hogy ne csak a szépségápolásról essen szó, a divat terén is vannak olyan márkák, amelyeknek fontos a környezetvédelem: ezek a fehérneműk például organikus pamutból készültek, a felhasznált gyapotot olyan termőföldben termesztik, amely nem tartalmaz mérgező anyagokat. Az egyik tévégyártó zseniális ötlete pedig abban áll, hogy televízióit új, környezetbarát hullámkartonból készült ökocsomagolással látja el, amelyeket egyedi bútotokká alakíthatunk. És a végére egy autós példa: a legtöbb autógyártó évek óta használ újrahasznosított anyagokat járműveiben, így tesz az Audi is, amely először kínál az új A3 választékában újrahasznosított anyagot; a PET palackból készült üléshuzat három különböző kidolgozásban érhető el.
Forrás: Unilever