Mikor és mibe ültesd át?
A bonszai tál nagyságát attól függően válaszd ki, hogy mekkora növényt szeretnél nevelni. A kertészetekben és bonszai stúdiókban beszerezhető kis fákat általában stílusában a növényhez illő kerámia vagy porcelán bonsai tálakba ültetik. Átültetéskor használj mindig speciális bonszai földkeveréket. A kisebb bonszait évente, a nagyobbakat kétévente ajánlott átültetni. A legideálisabb időszak ehhez a tavasz vagy az ősz. Átültetésnél a gyökereket szükség esetén vágd vissza.
Mikor és hogyan kell visszavágni?
Ahhoz, hogy a bonszai fa megtartsa elképzelt formáját, időnként meg kell metszeni. Ehhez célszerű beszerezni egy hosszúnyelű, éles bonszai ollót. A hosszú nyél abban segít, hogy könnyedén beférj a bonszai ágai közé és pontosan azt a részt vághasd le, amit terveztünk. Az éles szerszámmal pedig elkerülhető a szövetek felesleges roncsolódása. Akkor időszerű a metszés, ha a lombkorona formája kezd eltérni attól, amit látni szeretnél. Érdemes megvárni, amíg a növény hosszú hajtásokat növeszt, mert eközben a gyökerei is fejlődnek – tanácsolja Marczika András, a bonszai-nevelés vezető hazai szakértője. Beltéri bonszaioknál a metszések legideálisabb időpontja a tavasz, a növekedési időszak kezdete. A nagyobb formázást érdemes erre az időszakra ütemezni, azonban a kisebb metszéseket bármikor elvégezheted.
A bonszai nevelése, bár nem a legegyszerűbb mégsem ördögtől való. Szakembertől tájékozódj azokról a bonsaiként nevelt növényfajtákról, amelyek számára a legideálisabbak a te lakhatási- és életkörülményeid. A tudatos választás és növénytartás eredménye sok egészséges új hajtás és akár egy új hobbi is lehet.
Az alábbi cikkek is érdekelhetnek:
- A 2021-es Debreceni Virágkarnevál egyik sztárja a QR-kódos galamb lehet
- Aloe vera, a szuper szobanövény – Mutatjuk, mi mindenre használhatod
- Levendulát mindenbe! Így használhatod fel a sokoldalú növényt