A nők egyre jobban érdeklődnek az elektromos autó iránt

A friss hazai felmérés szerint a férfiak a fő használói a közösségi autómegosztó szolgáltatásoknak (80%). Mégis, a nők aránya lassan növekszik, mára 20%, sőt az érdeklődésük is felzárkózik a férfiakéhoz. A nők és a férfiak hasonló arányban (72% – 76%), használnának szívesen elektromos autót, ha tehetnék. Szintén megegyezik az arány a két nemen belül azok között, akik autót vezetnek, hogy hányszor bérelnek és mennyi kilométert tesznek meg autóval. Tehát a nők egyelőre még kevesebben, de a férfiakkal gyakorlatban azonos használati szokásokkal jelentek meg az autómegosztás felhasználói között. Érdekes képet mutat, ha megvizsgáljuk milyen pszichológiai mozgatórugók állnak a jelenség háttérben.

e-corsa
Frakfurtban nőként mi is felkaptuk a fejünket az elektromos Opel Corsára

A nő függetlenségének fontos eszköze ma az autó

Király Eszter mentálhigiénés szakember, párkapcsolati és önismereti tréner, író szerint a női önmegvalósítás, az önmenedzselés mára természetessé vált. A nők ma ugyanúgy beleálltak egy szerepbe, melyben helyt kell állniuk, döntéseket hoznak, vezetői szerepet töltenek be, és sikeresen, önazonosan vezetik saját életüket is. A női szerep ma nem merül ki a gyerekszülésben és a családi tűzhely őrzésében. A nők között is vannak kreatív elmék, önmegvalósító, tudós alkatok, ők jogosan mind benne akarnak maradni a karrierösztönző forgószélben. Kár lenne eltékozolni tehetségüket, megéri balanszírozni az anyaság és karrier kettősségében. Nem egyedüli opció egyik sem, mindkettőt felvállalják, csak így élhetnek kiteljesedett életet. A nő függetlenségének, autonómiájának, önmegvalósításának fontos eszköze ma az autó, mely a család és karrier megnyugtató egyensúlyban tartásához is elengedhetetlen.

női sofőr
A nő függetlenségének, autonómiájának fontos eszköze ma az autó; fotó: Pexels

Ezért sem meglepő, hogy a felmérés szerint a budapesti, 20-49 éves korosztályhoz tartozó nők 57%-a mondja azt – némileg lemaradva a férfiak 73%-os adatától –, hogy alkalmanként igénybe venné a carsharing szolgáltatást. Ami egy elég erős nyitottságot jelez. Ez hozzájárul ahhoz, hogy a női vezetés magabiztosabb legyen. Továbbá, hogy a nők elhiggyék: ők is ugyanolyan jó sofőrök, mint a család férfi tagjai.

A női vezetés legfontosabb ismérvei

A KSH (Központi statisztikai hivatal) adatai szerint a nők egyáltalán nem rosszabb vezetők a férfiaknál. Király Eszter is ezt erősítette meg. “Pszichológiai szempontból a nők sokkal jobb megfigyelők, többet látnak, hallanak, érzékelnek és észlelnek a világból. Tehetségesebbek abban, hogy egyszerre több dologra figyeljenek. Képesek megosztani a figyelmüket és koncentrálni több tevékenységre, ingerhatásra egyszerre. A nők érzelmei és verbális kifejező készségei jobb és bal agyféltekéjükben egyaránt megtalálhatók, ezért gondolkodásukat, közléseiket az érzelmeik színezik és befolyásolják. És mivel emocionális teremtmények, ezért döntési mechanizmusuk megfontoltabb, több toleranciával és empátiával fordulnak embertársaik felé az utakon is. Több balesetet előznek meg és kerülnek el.

noi_vezeto_fiatal
A nőknél a biztonságra törekvés és a védelmező ösztön határozza meg a vezetési stílust; fotó: Pexels

Térlátásuk viszont gyengébb a férfiakénál. Ráadásul lassabban hoznak döntést egy-egy váratlan közlekedési helyzetben. Amikor gyorsan, magabiztosan kellene reagálniuk, többször blokkolnak le. Sok nő eleve szorong, amikor a volánhoz ül, ráadásul ez fokozódik, amikor férfi ül mellette, és a „negatív energiamező” csak fokozódik, amikor az degradáló megjegyzéseket tesz. Mindkét nemnek vannak mélyen megbúvó, ösztönös jellemzők, amelyek autóvezetés közben különösen megmutatkoznak. A nőknél a biztonságra törekvés és a védelmező ösztön, a férfiaknál pedig inkább a territórium védelme és a dominancia kimutatása az, ami meghatározza vezetési stílusukat.”

A cikk a következő oldalon folytatódik.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2
3