Vidéken nőttem fel, néha eljöttünk Budapestre a rokonokhoz, olyankor egy-két alkalommal a városligeti KRESZ-parkban is megfordultam. De arról egészen más emlékeim élnek. A most megnyílt 18. kerületi KRESZ-park (Teleki utca és Aranyeső utca találkozása) sokkal menőbb egykori városligeti társánál. És nemcsak nekem, hanem „szakértő” tesztelőinknek is bejött a park: Dénes (12), Dalma (10) és Kornél (hat és fél) megállás nélkül rótta a köröket a pályán – hol rollerrel, hol biciklivel.
Táblák, lámpák, szabályok
A 18. kerületi KRESZ-park elvileg a 2 és 12 év közötti gyerekeknek készült, de természetesen a nagyobbak is használhatják. Senki és semmi nem tiltja, hogy akár felnőttek is kerekezzenek rajta. Ám csakis a szabályok betartása mellett! Sok minden van ugyanis itt, amire figyelni kell: például lámpás kereszteződés zebrával, vasúti átjáró fénysorompóval, villamos sín, körbeforgalom (igen, körbeforgalom, és nem körforgalom!), buszváró, főút, elektromos autó töltőpont.
Ez utóbbiért külön taps jár az ötletgazdáknak és kivitelezőknek, hiszen mindez azt mutatja, hogy valóban egy mai, trendi dolgot sikerült megvalósítaniuk. Egy olyan dolgot, amely hozzájárul ahhoz, hogy a gyerekeknek később már természetes legyen az elektromos töltőpontok használata, ne idegenkedjenek tőlük. És ezáltal már most megtanulhatják, hogy az elektromos autózás a jövő közlekedési formája.
18. kerületi KRESZ-park: játékos tanulás
A 18. kerületi KRESZ-park külön érdekessége, hogy néhány utat a valóságban is meglévő 18. kerületi útról mintáztak és neveztek el. Így van például Ferihegyi repülőtérre vezető út, Üllői út, Nagykőrösi út, Margó Tivadar utca, Gilice tér – ez az a hely, ahol körbeforgalomban mehetnek a járművek (a körbeforgalom egy olyan kétsávos körforgalom, ahol a belső sávban lehet folyamatosan körbehaladni, a külső sávból pedig ki-, és belépni lehet a körforgalomba).
Számomra különösen érdekes, hiszen gyakran járok autóval én is ezeken az utakon. Tudom, melyik hol helyezkedik el, mennyire forgalmasak, és amelyeken olykor sajnos szemtanúja vagyok egy-egy balesetnek is. És ezzel el is érkeztünk a lényeghez. A KRESZ-park célja ugyanis, hogy a gyerekekkel megismertesse a közlekedési szabályokat, azokat a kicsik játékosan megtanulják. Hogy ha majd néhány év múlva a valós közlekedésbe mennek ki biciklivel, rollerrel, vagy más közlekedési eszközzel, akkor már rutinosan tudják, mikor mit kell tenni. És ezáltal kevesebb legyen a baleset, valamint a szabálytalankodás.
Teszteltük: nekünk bejött
Három kis tesztelőnk nagy elánnal vetette bele magát a park kipróbálásába. Mivel mindannyian gyakran utaznak a szüleikkel autóban és bicikliznek a városban, jól ismerték a közlekedési táblákat és útfelfestéseket. Szépen megálltak a piros jelzésnél és a stop táblánál, megadták az elsőbbséget, ahol kellett, megvárták, amíg fehérre vált a fénysorompó a síneknél.
„Tetszik nagyon, olyan, mint az igazi – meséli nagy elánnal Dénes. – Nagyjából mindegyik táblát ismerem, szoktam őket látni, amikor autóval megyünk. Régebben gyakran kérdezgettem apát, hogy melyik mit jelent, ma már kevésbé, mert szinte mindet ismerem. Bár azt a táblát nem feltétlen tudom, mit jelent, amelyiken gyerek, felnőtt, kocsi és ház is van, kicsit sok minden van rajta.” Miután tisztáztuk, hogy az a lakó-, pihenő övezetet mutatja, ahol maximum 20 km/órás sebességgel lehet haladni, és ahol különösen figyelni kell a járókelőkre, Dénes már ment is tovább, hogy egy újabb kört tegyen meg a parkban.
Ekkor Dalma jött oda hozzám, hogy elmondja a véleményét. „A buszmegálló nagyon tetszik nekem, mert ilyet máshol még nem láttam KRESZ-parkban. Egy táblát nem ismertem, mielőtt idejöttünk, azt a sárga négyzetet fehér széllel, de aztán megtudtam, hogy a főutat jelzi. Azt is most tudtam meg, hogy a fehér kör fekete csíkkal áthúzva azt jelenti, hogy az addigi korlátozások fel vannak oldva: például ha addig nem előzhettél, akkor most már előzhetsz.”
18. kerületi KRESZ-park: minivilág nagyvilági érzéssel
Mennyivel jobb és izgalmasabb így tanulni, ugye? És ha elunják magukat a kicsik, lazíthatnak a buszban, repülőben vagy vonatban, amelyekbe egyszerre többen is beférnek. Vagy játszhatnak a park mellett kialakított placcon, amelyen különféle színes felfestések adnak ötletet az ugrálásra, a felesleges energiák levezetésére.
A park bárki által szabadon használható (természetesen a házirend betartása mellett), és biztosak vagyunk benne, hogy számos eseménynek is helyet fog adni a 18. kerületi KRESZ-park. Ha gyerek lennék, biztosan kérném a szüleimet, hogy minél többször hozzanak el ide. Hiszen annyira izgalmas a minivilágban ugyanúgy érezni magad, mint ahogy a felnőttek érzik magukat az igazi, nagy világban.
A KRESZ szabályait nemcsak itt, hanem például az esztergomi Mini KRESZ-parkban is gyakorolhatják a gyerekek. De természetesen, mi szülők is sokat tehetünk azért, hogy megtanítsuk a kicsiket a biztonságos közlekedésre: többek között arra, hogy hogyan ne érje őket baleset a zebránál.
(x)
Fotók: Sági Elemér