Szeptember másodikán becsöngetnek, és ahogy elérkezik az iskolakezdés ideje, a város forgalma felélénkül. A nyári szünetben is számítani kell arra, hogy a gyerekek kirajzanak a játszóterekre, parkokba, ám ősztől a reggeli és délutáni csúcsforgalomban is újra megjelennek a fiatalok. Röviden összefoglaljuk, mire kell ilyenkor odafigyelnünk szülőként, illetve autósként. A közlekedési tanácsok betartásával ugyanis csökkenthetjük a balesetek és egyéb kellemetlenségek veszélyét.
Ismételjük át gyermekünkkel az alapvető szabályokat!
Közlekedésbiztonsági szempontól a legizgalmasabb kérdés az iskolába való eljutás, és az onnan hazautazás. Nem kell nagy dolgokra gondolni, de jó, ha egy pillanatra megállunk, és átismételjük a gyerekkel a közlekedés alapvető szabályait, és a megszokott útvonallal kapcsolatos tudnivalókat.
- Tervezzük meg együtt a lehető legrövidebb, leggyorsabb és legbiztonságosabb útvonalat.
- Gondoljuk és beszéljük át gyermekünkkel, melyek a veszélyes csomópontok, ahol át kell kelnünk az úton. Melyek a forgalmas megállók, ahol esetleg tömegen kell átverekednie magát (és fokozottan kell vigyáznia az értékeire)?
- Ha biciklivel vagy rollerrel indul útnak, feltétlenül adjunk a fejére sisakot, és ellenőrizzük a kétkerekűt indulás előtt.
- A járműnek biztonságban kell lennie a suliban is, ezért vegyünk rá lakatot, és kössük gyermekünk lelkére, hogy használja is.
- Rövidülnek a nappalok, így bármilyen közlekedési módot is választunk számára, ügyeljünk a láthatóságra. A táskájára tegyünk fényvisszaverő csíkot vagy prizmát, és ennek megfelelően válasszuk ki a ruházatát.
- Indítsuk útnak időben, hagyjunk neki elég időt az utazásra. Számoljunk tartalékidővel is, mert bármikor dugóba kerülhet, vagy lekésheti a buszt.
- Kössük az orrára, hogy utazás közben okosan használja a mobiltelefont. Ha zenét hallgat, csak halkan. Ha mentő jön, vagy csak egy autó dudál, életbevágóan fontos, hogy időben felfigyeljen rá. Csetelés, hírek olvasása pedig csak a tömegközlekedési eszközökön történjen, semmiképpen sem séta vagy tekerés közben. És persze ilyenkor is figyeljen, mikor jön az a megálló, ahol le kell szállni.
- Állítsuk be a gyerek okoskészülékén a követési funkciót (erre vannak különböző alkalmazások), és tanítsuk meg, szükség esetén hogyan kell vészhívást kezdeményezni. (Bizonyos modelleknél a bekapcsoló gomb háromszori megnyomásával).
- Beszéljünk meg egyezményes szabályokat, például Viberen vagy Messengeren küldjön üzenetet, mikor hazaért.
Közlekedési tanácsok az autósok számára
Számítsunk rá, hogy a szünidőről visszatérő iskolások még nem rázódtak vissza, még tombol bennük a szabadságérzet, ezért figyelmük még elkalandozhat. De autósként nekünk is jobban oda kell figyelnünk, újra össze kell szoknunk az utakon.
- A rohanós reggelek, a délutáni csúcsforgalom mindenki idegeit próbára teszik, de amennyire csak lehet, legyünk türelmesek és előzékenyek. Számítsunk megnövekedett utazási idővel.
- Fokozott óvatossággal közelítsük meg az iskolákat, gyalogátkelőket, kereszteződések, és megállók környékét.
- Szabályosan álljunk meg az oktatási intézmény környékén, tilosban ne várakozzunk, és ne tartsuk fel a többi autóst.
- Ne mobilozzunk, és ne bömböltessük a zenét, hogy tudjunk reagálni a környezeti zajokra, egy kigurult labda miatti kiáltásra.
Forrás: Autós Nagykoalíció