2. iWelcome2: lokális szakértelem

Az iWelcome2 Budapest alkalmazás a fővárosba érkező turisták itt-tartózkodásával kapcsolatos teendők menedzselését szeretné egyszerűbbé és gyorsabbá tenni. A one-stop-shop vásárlásra módot adó applikáció révén a turisták sorban állás nélkül, egy helyen megvásárolhatják fürdőbelépőjüket, sétahajó jegyüket, vagy helyet foglalhatnak egy koncertre. A szolgáltatások között a szabadulószobáktól a szelfimúzeumig szinte minden megtalálható, a QR-kódos jegyek pedig néhány gombnyomással megvásárolhatók. Az iWelcome2 a városnéző applikációk között sokkal inkább egy digitális concierge szolgáltatás, mint útikönyv. Látványosságokról és érdekességekről nem csak olvashatnak a vendégek, hanem egyből jegyet is válthatnak rájuk. Elsődleges célcsoportjuk a „smart turisták”, akik szerint városnézés mobillal az igazi, és szeretik saját maguk megtervezni útjukat, nyitottak a digitális megoldásokra, viszont utálják a sorban állást és az órákig tartó böngészést.

3. Városnézés mobillal: Tatán és külföldön is vezet a GUIDE@HAND

Tatán és környékén a SZTAKI eLearning Osztálya által kifejlesztett hangos idegenvezető alkalmazással teszik élménytelivé a környék felfedezését. Tatán 5, a térségben 14 túra közül lehet választani, melyek előre meghatározott útvonalon, 4 nyelvű (magyar, angol, német, szlovák) narrációval vezetik végig az érdeklődőket a látnivalókon. A tatai útvonalak egyike a Tattami városismereti játék, mely a Tourinform-irodában kapott füzet segítségével is végigjátszható. Az applikációhoz hozzákapcsolták a TDM-szervezet turisztikai adatbázisát és az eseménynaptárt, a térségről nyújtott információknak ez adja a hátterét. Szlovákiába kiránduló vendégeik sem maradnak vezetés nélkül, hiszen a Felvidéken, Észak-Komárom és Párkány térségében működő turisztikai egyesület szintén ezt az applikációt használja látnivalói megismertetésére.

turista mobiltelefonnal
Legyen az városnézés, vagy természetjárás, a mobil és a hasznos appok nem hagynak csebren utunk során; fotó: Freepik/drobotdean

A SZTAKI eLearning Osztálya 2011 óta foglalkozik a GUIDE@HAND nevű alkalmazáscsalád fejlesztésével. Használathoz nincs szükség internetkapcsolatra, a helymeghatározás a szabadban GPS-alapú, a tájékozódáshoz offline és online térkép egyaránt használható. Az alkalmazás tematikus adatbázisokra alapozva kínál többnyelvű, hangos, vezetett túrákat, panorámaképek segítségével mutatja be a látványosságokat és környezetüket, igény esetén integrálható külső tartalomkezelő rendszerekkel. Egyes túraútvonalaik teljesen, mások csak részben narráltak, bizonyos tematikus túráikhoz pedig komplett multimédiás csomag tartozik film- és videórészletekkel, archív felvételekkel. Az alkalmazást már 9 országban (Magyarország mellett például Szlovákiában, Ausztriában, Spanyolországban és Finnországban) használják, a hazai turisztikai alkalmazások száma 25-30 közé tehető.

Kisebb-nagyobb térségekben (Duna-Gerecse, Mátra, Tokaj), egyes településeken (Eger, Miskolc) és konkrét turisztikai létesítményekben is „fogják” a kirándulók kezét. A Balaton-felvidéken például 160 túraútvonal járható be alkalmazásuk használatával. Legújabb fejlesztésük öt ország 10 Duna menti régiójának vaskori emlékhelyeit mutatja be öt nyelven.

Forrás: Turizmus.com

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2