2. Datolya, ami frissen az igazi
Míg az olívaültetvények az ország északi részén, addig a datolyapálmák Tunézia déli, sivatagos részén találhatók. A pálmák akár 30 méter magasra is megnőhetnek, a gyümölcsök tavasz elején jelennek meg rajtuk. Ám ekkor még kis éretlen zöld bogyók, amelyek a nyár és az ősz folyamán érnek meg barnás-, aranyszínű édes gyümölccsé. A szüret novemberben kezdődik, és az egész országban lépten-nyomon árulják a hatalmas fürtökben lógó datolyákat. Körülbelül 70 féle datolya létezik, a legkedveltebb fajta a Deglet Noor (jelentse: fényujj), amely hírnevét mézédes ízének, borostyánsárga színének, simaságának és tökéletes alakjának köszönheti. A tunéziai gasztronómia jellegzetes gyümölcse, édességek fontos alapanyaga.
3. Harissa, a tunéziai gasztronómia nélkülözhetetlen fűszere
A tunéziaiak Erős Pistája. Talán így jellemezhető a legrövidebben a szárított chilipaprika alapú fűszer, amely Tunézia mellett Algériában, Marokkóban és Líbiában is minden háztartásban megtalálható. Állítólag ahány ház, annyi féleképpen készítik a harissát. A legfontosabb alapanyagok azonban, amelyek nélkül nem harissa a harissa, az a szárított (olykor füstölt is) chilipaprika, római kömény, fokhagyma, kömény, menta, koriander, paradicsom, olívaolaj. A tunéziai gasztronómia fűszerkeverékként és krémként, szinte mindenbe és mindenhez ajánlja. Húsokhoz, pörköltekhez, zöldségekhez, szendvicsbe, omlettbe, kuszkusz ízesítéséhez.
Az asszonyok a hagyományokat követve készítik otthon a harissát. És ma már nemcsak saját használatra, hanem egyre gyakrabban eladásra is. Ezáltal úgy tudnak otthon dolgozni a nők, hogy pénzt keresnek, miközben a gyerekekről is gondoskodnak. Így volt ez annál a családnál is, ahova ellátogattunk és ahol megleshettük a harissa készítésének fortélyait.
A cikk a következő oldalon folytatódik.