3. Porcsin: jó ízű főzelék készíthető belőle

A kövér porcsin pozsgás szárú és levelű növény. A kertben élő ehető vadnövény szára felfelé növekszik, a vadon élőé a talajon hever. Levelei nagyok, lapát alakúak és pozsgásak, aminek köszönhetően a növény a tartós vízhiánnyal is meg tud birkózni. Virágai aprók és sárgák. A kövér porcsinnak nagyon magas C-vitamin-tartalma van, emellett A-vitaminból is tartalmazza a napi szükséglet 43%-át. Kalcium, magnézium és kálium is található benne, és nem véletlenül hívják főzelékporcsinnak is, jó ízű főzelék készíthető belőle, és salátákban is nagyon finom.

4. Pitypang: már az ókorban is használták

Réteken, nedvesebb mezőkön, árokpartokon nálunk is mindenütt megtalálható. A pitypang a 17. századtól már a zöldségnövények között szerepel, a népi gyógyászatban pedig már az ókorban is használták. Gyomor- és bélbetegségek esetén is kiváló, jó vízhajtó, és vitaminokban is gazdag, például C- és A-vitaminban. Tea is készülhet belőle, de zsenge leveleiből főzelék, saláta is. Tavasszal a kankalinnal, csalánnal együtt a legelső gyógynövények egyike, amivel megkezdhetjük szervezetünk méregtelenítését.

eheto vadnoveny pitypang
A pitypang egész Európában általánosan elterjedt, közönséges gyomnövény; fotó: Pixabay/DanielWanke

5. Salátaboglárka: tavaszi vitaminhiány ellen

Évelő növény, 5-30 cm magasra nő, levelei hosszú nyelűek, fényesek, a nyéllel együtt húsosak, szív- vagy vesealakúak. Virágai aranysárgák, 2-3 cm átmérőjűek. Áprilisban virágzik. Gyakori az egész országban, ligetekben, erdőkben, cserjékben, parkokban, humuszos, nyirkos vagy üde agyag- és homoktalajon. Erdeink egyik legkorábbi tavaszi növénye. Régebben a növény a tavaszi vitaminhiány és a skorbut ellenszere volt magas C-vitamin-tartalma miatt.

A cikk a következő oldalon folytatódik. 

1
2
3