Ha a kocsi elromlik, az a férfiak és a nők számára egyformán elkeserítő. El lehet kezdeni bütykölni, de a legtöbb esetben szerelőhöz kell fordulni. Közhely, hogy a nő a szervizben szorong, mert nem tudja, mit kell tenni, mit kell mondani a szakinak. Megnyugtatunk mindenkit: legtöbbször a férfi sem tudja!
Ha elromlik az autó, többféleképpen reagálunk
Ha elromlik a szeretett autónk, akkor általában háromféle módon viselkedünk. Például pontosan tudjuk, mi a baja, így képesek vagyunk egyedül megjavítani, esetleg részletekbe menően egyeztetni a szerelővel. Vagy ha nem értünk hozzá, nem tudjuk, mi kattog, mi berreg, mi füstöl, akkor inkább szakemberre bízzuk a javítást. A legrosszabb azonban, ha nem értünk hozzá, de esküdözünk, hogy a karburátor a hibás, vagy a dugattyú szorult meg, a szerelő pedig csak fogja a fejét.
Ezeket csak azért írtuk le, hogy megértsük, mi a különbség aközött, amikor egy nő vagy egy férfi viszi szervizbe az autóját. A legtöbb férfi számára presztízskérdés, hogy pontosan tisztában legyen azzal, mi történik az autójával. Hogy mi újság a kettőstömegű lendkerékkel, a fékolajjal, a szimeringgel. Ebből sokszor az lesz, hogy bár egy férfi a fenti példák közül az első csoportba sorolja magát (aki értenek hozzá), ám valójában a harmadikba tartozik. Az ilyen ember félévente szerelőt vált, mert mindegyik „át akarja verni”. Emiatt inkább egyedül rendeli meg az alkatrészt, mert az úgy olcsóbb, csak éppen kínai gyártmány, és egy év alatt tönkremegy megint…
A nők ezzel szemben másképp viselkednek. Általánosítani persze itt sem szabad, ahogyan a női sofőrökkel kapcsolatban sem illik megalapozatlan híreszteléseket terjeszteni. A Női témák online magazin írt erről hosszabban, a cikkből pedig az is kiderül, hogy a férfiak sokkal több balesetet okoznak, mint a női sofőrök.
Nő a szervizben: Te hiszel a szerelőnek?
Ha szervizbe kell menni, a nők többsége hisz a szerelőnek. Ezzel a helyzettel van, aki visszaél, ám jó hír, hogy elég az életünk során egyetlen megbízható, megfizethető autószerelőt találni, aki nem ver át. Ha kitartunk mellette, sok stressztől megkímélhetjük magunkat.
Az is általános nézet, miszerint a nő a szervizben nem mer kérdezni a szerelőtől, mert fél, hogy hülyének nézik. Ezzel szemben az az igazság, hogy kérdezni lehet, mert ha nem vagyunk autószerelők, nem is kell értenünk ehhez a területhez. Persze jó, ha képben vagyunk, bekérünk több árajánlatot, utánanézünk az alapoknak, de ettől még kérdezni is szabad. Hülyének inkább azt nézi a szaki, aki olyan alkatrészekről magyaráz neki, amelyek nincsenek is benne az autóban.
Amíg az autót javítják, addig van idő mást csinálni
A nők ugyanakkor képesek beosztani az időt, amelyet a szerelőnél tölt az autójuk. Léteznek már a hölgyek részére külön csomagokat kínáló szervizek, amelyeknél elég otthagyni az autót, minden további egyeztetés telefonon történik. Eközben pedig az ügyfél letudhatja a bevásárlást, befizetheti a csekkeket, elhozhatja a gyereket az iskolából. Leveszik a nő válláról az intézkedés terhét, amelynek lehet, hogy akad egy kis pluszköltsége, de még mindig jobban járunk így, mintha a szervizben állva vizslatnánk, mikor mi történik az autónkkal. Ahol át akarják verni az autótulajdonost, ott így is, úgy is át tudják. Az Egyesült Államokban létezik női szerviz is, ahol csakis nők dolgoznak, ők szerelnek, és minden kérdésre aprólékos magyarázatot adnak női vendégeiknek.
Sokkal praktikusabb tehát a legtöbb nő hozzáállása: a szerviz intézze a szerelést, ha megbízható, addig lehet mást csinálni. Persze a férfiakat sem szabad megbélyegezni azért, mert tudni akarják, mi történik az autójukkal. Biztosan akad az életnek olyan területe, ahol a két nem éppen fordítva viselkedik: a férfiak hagyják, hogy történjenek a dolgok, a hölgyek pedig feleslegesen aggodalmaskodnak. Az autószerelés azonban nem ez a terület.