Te mennyire vagy függő?

social media
Léteznek már olyan praktikus applikációk is, amelyek figyelmeztetnek, ha átlépünk egy bizonyos időkeretet a social media használatával. Később emelhetjük a tétet és kipróbálhatjuk azt, hogy egy előre lefixált időtartamig (pl. 1 hónap) nem látogatjuk a kiválasztott social média felület egyikét. (Fotó: rawpixel.com/Freepik)

De honnan tudjuk pontosan, hogy függők vagyunk-e? Amennyiben az alábbi állítások közül több igaz ránk, akkor érdemes elgondolkodnunk azon, hogy változtassunk a közösségi média platformok használatán, elkerülve azt, hogy még erősebb függőség alakuljon ki.

    1. Ha jelez a telefonom, lehetőség szerint azonnal érte nyúlok. Ha nem tudom megnézni, feszült leszek.
    2. Reggel az első dolgom, hogy átnézzem a közösségi média felületeimet. Ha ez elmaradna, akkor nagyon rosszul érezném magam.
    3. Gyakran megesik, hogy késő estig vagy éjszakába nyúlóan görgetem a social media csatornákat alvás helyett.
    4. Többször is előfordult már olyan, hogy elpazaroltam az időt a közösségi média platformokon. Ezért nem jutott elég idő a munkámra, iskolai feladataimra, szeretteimre, hobbijaimra, sportra.
    5. Az okostelefonomat mindenhova magammal viszem, még a mosdóba is – zavarna, ha kimaradnék valamiből.
    6. Általánosságban véve sokat gondolok a közösségi oldalak használatára. Bennem van a folyamatos késztetés, hogy rá kéne nézni, hogy mi történt.
    7. Úgy érzem, hogy a közösségi médiát böngészve sokszor megfeledkezem a saját gondjaimról. Máskor viszont rossz érzésem támad az ott látottak miatt: irigység, szorongás alakul ki bennem.
    8. Volt, hogy próbálkoztam a social media használatának korlátozásával, de sikertelenül.
    9. El se tudnám képzelni, hogy hónapokig ne használjam a social felületeket, nagyon hiányozna.
    10. A szabadidőm nagy részét a közösségi média böngészésével töltöm, hagyom, hogy ez más tevékenységektől vegye el az időt.
    11. Előfordult már, hogy rám szóltak munkahelyen, vacsora asztalnál, nyaraláson, hogy ne nyomogassam a telefonom.
    12. Érzékeltem már, hogy személyes kapcsolataim megromlottak a túlzott social media használat miatt.
    13. Van, hogy azzal dicsekszem, hogy mennyi ismerősöm van az online térben.
    14. Sokszor úgy érzem, hogy csak az online világban juthatok figyelemhez, dicsérethez.
    15. Ha valahol nincs wifi vagy elfogy a mobilinternetem, akkor nyugtalan, feszült leszek, mert nem tudom használni a megszokott felületeimet

Mit tehetünk közösségi média függőség esetén?

„Ha felmerül a túlzott közösségi média használat vagy a függőség gyanúja, legelső lépésként kapcsoljuk ki az összes értesítést, ami nem létfontosságú. Fontos, hogy tudatosan figyeljünk rá, hogy célzottan töltsük el időnket a felületen. Érdemes alkalmanként digitális méregtelenítést tartani. Ezt kezdhetjük azzal, hogy kijelölünk egy idősávot, és csak akkor használjuk a social csatornákat.”

“Ha úgy érezzük, hogy egyedül nem boldogulunk, vagy, hogy a közösségi média használat csökkentésével levertnek, feszültnek, mindennapos kapcsolatainkban továbbra is visszahúzódónak érezzük magunkat, akkor ne habozzunk segítséget kérni szakembertől” – hangsúlyozza a pszichológus.

Ez is érdekelhet:

Forrás: Életforma

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2
3