A koronavírus-járvány, és mostmár a vakcina is újabb és újabb lehetőséget kínál a csalóknak, hogy átverjék és lehúzzák az áldozataikat. A napokban a ceglédi rendőrök 72 órán belül elfogták azt az álorvost és segítőjét, akik a koronavírus elleni oltásra hivatkozva csaptak be egy idős asszonyt és annak lányát Tápiószőlősön, írja a rendőrség közleménye. A koronavírus-járványt nem csak Magyarországon használják ki a csalók. Londonban egy hasonló esetben egy férfi még injekcióstűt is szúrt egy 92 éves nőbe, akitől aztán 160 fontot csalt ki.
Álorvosnak öltözött a csaló
A hazai esetben egy 33 éves férfi 2021. január 31-én délután fehér nadrágot, fehér pulóvert, szemüveget öltött, jegyzetfüzetet vett magához és beült társa mellé a kocsiba. Úticéljuk egy 79 éves asszony és gondnokság alatt álló lánya volt, akiktől a páros női tagja már többször kért kölcsön. Nem akart lebukni, ezért szervezte be a számukra ismeretlen férfit az akcióhoz. A háztól kissé távolabb megálltak a kocsival, a nő maradt, a férfi pedig doktorként bemutatkozva jutott be a házba. Előadta, hogy a koronavírus elleni oltásért fizetni kell, sőt, ha nem oltatják be magukat, büntetést kaphatnak. A két megriadt nő átadott 40 ezer forintot, a „doktor” szerint ugyanis személyenként 20 ezer forinttal rendezni lehet a helyzetet és így, hogy fizettek, még betegszállítást is intéz nekik. Hogy még hihetőbbnek tűnjön, jegyzetfüzetéből kitépett lapon rögzítette a befizetést, majd távozott.
Kevésnek bizonyult a kicsalt pénz
Társa elégedetlen volt, amikor kiderült, mennyivel nyúlta le az áldozatokat, sokkal nagyobb összegre, 90-100 ezer forintra lett volna ugyanis igénye. Miután a boltban bevásároltak, a nő azt tanácsolta a férfinek, borotválkozzon meg, dobja ki a nadrágot, ha kiderülne az átverés, ne ismerjék fel. Kiokosította, ha bárki kérdezősködne, hazudja azt, tűzifa iránt érdeklődött a háznál.
Amikor a rendőrség tudomására jutott a cselekmény, a helyi és a szomszédos újszilvási körzeti megbízottak egészítették ki – személyismeretüknek köszönhetően – a ceglédi nyomozók információit. A tettesi kört addig szűkítették, míg 2021. február 3-án előállították a páros mindkét tagját. A lakásukon tartott kutatások alkalmával mobiltelefonokat foglaltak le, de begyűjtötték a „bejátszáshoz” használt felszerelést is. A 38 éves nő tagadta, a 33 éves férfi részletes vallomást téve beismerte a bűncselekmény elkövetését.
A koronavírus a csalók egyik új aduásza
A Ceglédi Rendőrkapitányság Bűnügyi Osztálya a 38 éves nő és a 33 éves férfi ellen a bűncselekmény felismerésére vagy elhárítására idős koránál vagy fogyatékosságánál fogva korlátozottan képes személy sérelmére elkövetett csalás bűntettének megalapozott gyanúja miatt folytatja le a további eljárást.
A koronavírus-járványt az elmúlt évben az internetes csalók is kihasználták, a témában íródott cikkeinket itt találod:
- Ne dőlj be a vírusellenes termékek, csodakészítmények reklámjának!
- Támadnak a hackerek! Hogyan védekezzünk a kibertámadások ellen?
- Kiberbűnözés: a koronavírussal rémisztgetnek a hekkerek
- Koronavírus és Fake News: a közösségi médiában terjed a legtöbb álhír
Forrás: police.hu, Telex.hu