Az Európai Bizottság idén az európai kulturális és történelmi örökség tíz jelentős helyszínének ítélte oda az elismerést. Magyarországról korábban a Páneurópai Piknik Emlékpark, a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia és a Dohány utcai zsinagóga nyerte el a címet. Most Szentendre kapta az elismerést.
Szentendre és a művészi szabadság
Az Európai Bizottság méltatása szerint Szentendre jellegét a határokon átnyúló politikai és kulturális kapcsolatok hatásai alakították. Fejlődésében a kulturális örökség nagy szerepet játszott. Lehetővé tette számára, hogy hídként működjön kelet és nyugat kulturális területei, a Balkán és a Kárpát-medence, valamint a katolikus és ortodox kereszténység között. A többnemzetiségű város a vallási tolerancia helyszíne. A városra a kreativitás szelleme, a Duna menti kapcsolatok, valamint a magyar, a szerb lakosság és más kultúrák pezsgő, békés együttélése hatott. Szentendre egyedülálló építészetét a keleti és a nyugati kultúrák keveredése, valamint a művészi szabadság határozta meg.
A díjazott tíz európai helyszín között van Szentendre mellett többek között az ókori Róma kikötővárosa, Ostia Antica régészeti területe. Továbbá a Portugáliához tartozó Azori-szigetek víz alatti öröksége, a Belgium és Hollandia határán található, 19. századi alapítású Colonies of Benevolence elnevezésű mezőgazdasági telepek. Illetve a csehországi Kynzvart-kastély és a lengyelországi Lambinowice háborús emlékhelyei, köztük az egykori hadifogolytáborok területei és a hadifoglyok emlékének szentelt múzeum. A tíz idei díjazottat egy független szakértőkből álló testület választotta ki – az Európai Örökség címet viselő helyszínek száma így 48-ra emelkedett.
Forrás: MTI