Kapjon táblát a kapubejáró!
A fenti KRESZ jogszabály megsértése miatt persze minden egyes autóssal szemben intézkedést kezdeményezni nem minden esetben életszerű. Célszerű ezért a kapura is felszerelni egy megállni tilos/várakozni tilos táblát, esetleg egyedi táblát kihelyezni, amin szerepel a KRESZ fenti rendelkezése. Továbbá, hogy a szabálytalan várakozás minden esetben rendőrségi feljelentést von maga után. Már egy kihelyezett tábla, illetve az ehhez párosuló rendőrségi intézkedés „leszoktathatja” a járművezetőket a szabálytalan parkolásról.
Mi van, ha zöldterületről van szó?
Mit tehetünk még? Minden esetben járjunk utána, hogy az ingatlanunk előtti terület pontosan kinek a tulajdonában van, illetve minek minősül. Eltérő szabályok vonatkoznak ugyanis a zöldterületre, és sok esetben kiderül, hogy bár nem füvesített, de hivatalosan zöldterület egy adott rész.
Zöldterületnek tipikusan nem maga a kapubejáró minősülhet, hanem a két kapubejáró közötti rész. A KRESZ szerint járművel megállni főszabály szerint az úttest menetirány szerinti jobb szélén, azzal párhuzamosan, egy sorban szabad. Vagyis maga a KRESZ is úgy rendelkezik, hogy járművel parkolni az úttesten szabad, nem pedig a mellette lévő, füves vagy földes területen. Amennyiben a vezető zöldfelületen parkol, szabálysértési vagy közigazgatási eljárás indulhat miatt. Sok esetben sajnos a zöldterület valójában nem „zöld”, csak annak van minősítve, ezért fontos, hogy legalább a mögötte elhelyezkedő ingatlan tulajdonosa legyen tisztában azzal, hogy mi a terület minősítése, illetve jár-e következményekkel a parkolás rajta. Így egyfelől mi magunk nem állunk rá, másfelől az idegen járművek visszatérő vagy különösen zavaró parkolása esetén van lehetőség jogi lépéseket tenni pl. egy feljelentéssel.
A cikk a következő oldalon folytatódik.