Műanyaghulladék-válság: Fertőzés vízben, állatban, emberben
A Dél-Dániai Egyetem környezeti toxikológusa, Elvis Genbo Xu kutatótársával, Zhiyong Jason Ren professzorral közösen az alábbi felfedezésre jutott: Az eldobható maszkokat nem lehet biológiailag könnyen lebontani, melynek eredményeképp műanyag részecskékké válhatnak szét. Ezek az apró részecskék pedig könnyedén elterjednek az ökoszisztémában. További probléma, hogy amíg a műanyag palackok igen nagy százalékát újra lehet hasznosítani, addig ez a maszkokról jelenleg nem mondható el. Amennyiben nem sikerül megoldani az újbóli felhasználást, úgy könnyen előállhat ugyanaz a probléma, mint a palackok esetében: könnyedén bekerülnek a környezetbe, egészen pontosan az édesvíz-rendszerekbe és az óceánokba. Az időjárási viszonyoktól függően ott néhány hét leforgása alatt nagyszámú mikrorészecske keletkezhet, amelyek pedig szennyezni kezdik a környezetünket.
A kutatók előrejelzése alapján a koronavírushoz kapcsolódó hulladékok nem megfelelő felhasználása révén, hamarosan több maszk lehet a Földközi-tengerben, mint medúza. A két professzor arra is rámutatott, hogy a maszkok bomlásuk során felszabadíthatnak káros kémiai és biológiai anyagokat, valamint kórokozókat is. Ezek mind-mind ártalmasak lehetnek a növényekre, az állatokra és az emberekre.
A globális válság elkerülése egyszerű lenne
A kutatók az újabb globális válság megfékezésének érdekében az alábbi javaslatot tették: minden ország szelektív gyűjtéssel különítse el az eldobható maszkokat. Amennyiben megoldható, igyekezzenek olyan textil maszkokat gyártani, amelyek könnyedén lebomlanak biológiai úton. Alkossanak egy közös szabványt arra vonatkozóan, miként lehetne ártalmatlanítani, és feldolgozni az egyszerhasználatos maszkokat. Amennyiben időben cselekszik a világ minden országa, úgy a globális méretű probléma talán még elkerülhetővé válik.
Amennyiben további érdekességeket olvasnál a koronavírussal kapcsolatban, nézd meg cikkeinket:
- Fontos! A koronavírus elleni védőoltás nem lehet téma az állásinterjún!
- A koronavírus a szívet is károsíthatja, és gyakran semmi sem utal a bajra. Eláruljuk, mit tegyél!
forrás: independent.co.uk