budapest lanchid kozlekedes
Több mint öt százalékkal nőtt a forgalomban lévő személygépkocsik száma, tele van a város; fotó: Pixabay/Skitterphoto

Aligha akad olyan Budapesten lakó ember, aki ne egy élhetőbb, otthonosabb, biztonságosabb, csendesebb és tisztább levegőjű fővárosban szeretne élni. A Fővárosi Önkormányzat a Budapesti Közlekedési Központ közreműködésével olyan mintaprojekteket indít tizenkét fővárosi kerületben, amelyek kisebb-nagyobb területek forgalomcsillapításával, sebességcsökkentésével, közterek gyalogosoknak, kerékpárosoknak történő visszaadásával a szükséges emberközpontú fordulat első lépésének tekinthetők. A forgalomcsillapítás érdekében a forgalmi változásokat több budapesti kerületben már bevezették, egyelőre tesztjelleggel. Ezzel párhuzamosan elindult az a társadalmi párbeszéd is, amely a következő hónapok tapasztalatai alapján hozzásegíti majd a döntéshozókat megalapozott döntéshez.

A cél egy fenntarthatóbb és élhetőbb Budapest

forgalomcsillapítás forgalom budapest
A forgalomcsillapítás révén elért közlekedésbiztonság a bicikliseknek is kedvez (fotó: BKK)

A köztereink zöldfelületének, sétálásra alkalmas részeinek aránya alapvetően határozza meg, hogyan érezzük magunkat szűkebb, vagy akár tágabb lakókörnyezetünkben. Ez az arány Budapest jelentős részén mára tarthatatlanná, egészségtelenné vált nagyrészt azért, mert az elmúlt évtizedekben a gépjárművek száma rendkívül megnövekedett a fővárosban, amely ugyan a gazdaságunk fejlődését mutatja, ugyanakkor kevéssé örömteli hír abból a szempontból, hogy Budapest útjait nem ekkora autóforgalomra tervezték. Beszédes szám, hogy a felmérések szerint a fővárosi forgalomban résztvevő autósok 30 százaléka éppen parkolóhelyet keres. Komolyan hozzájárul továbbá a belváros rossz levegőminőségéhez csakúgy, mint a balesetek számához.

A kritikus szakaszokon már elindult a forgalomcsillapítás

Ahhoz, hogy Budapest egy élhetőbb, szerethetőbb, otthonosabb város legyen, amilyet mindannyian szeretnénk – és amelynek közlekedésfejlesztési alapelveit a Budapesti Mobilitási Terv fektette le –, emberközpontú fordulatra, valamint együttműködésre kész városlakók véleményére van szükség. A Fővárosi Önkormányzat, a BKK és tizenkét budapesti önkormányzat tettrekészségének köszönhetően a következő hónapokban a főváros tizenöt releváns, a közlekedési kihívásokat jól szemléltető „mintaterületén” vezetnek be tesztjelleggel különböző közlekedésbiztonsági és forgalomcsillapítási intézkedéseket, amelyek kicsiben megmutatják, milyen lenne egy élhetőbb Budapest.

A következő oldalon részletesen megtudhatod, mit takar a budapesti forgalomcsillapítás.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
1
2