david hasselhoff kitt

Amerikában a nyolcvanas, Magyarországon a kilencvenes években nőtt fel egy nemzedék a filmsorozaton, amelynek főszerepében David Hasselhoff egy intelligens sportkocsi volánjánál üldözi a bűnözőket. Michael Knight megformálója most a HISTORY kétórás filmjében újra beül KITT-be, és megmutatja, hogyan szabott irányt a következő évtizedek autóipari fejlesztéseinek, hogyan forradalmasította az autógyártást a Knight Rider és az emblematikus autó, amelyet sose feledünk.

Firebird volt David Hasselhoff pajtija

Amikor a Pontiac 1982-ben piacra dobta Firebird nevű sportkocsi-modelljének harmadik generációját, aligha gondolta, hogy az autó a harminc évvel későbbi autóipari trendek előfutára lesz. Méghozzá egy furcsa sci-fi-elemekre is építő sorozatnak köszönhetően, ahol a főhős „pajtinak” hívja beszélő autóját. A Knight Rider KITT (Knight Iparművek Kétezres) nevű autója egy mesterséges intelligenciával és mindenféle futurisztikus kütyüvel felszerelt Firebird volt. A jó sci-fi ismérve, hogy a fantasztikus technológiák zöme idővel megvalósul és a Knight Rider ebből a szempontból is jól teljesített.

KITT knight rider
480 km/órás sebességre is képes volt; fotó: Wikimedia

Megvalósult technológiák

Noha az olajvető, a katapultülés és a két keréken egyensúlyozó üzemmód – szerencsére – nem terjedt el, jó néhány más megoldás igen. Például az önvezető üzemmód. Szinte nincs olyan autógyár, amelyik ne dolgozna rajta. Nemrég debütált itthon az automata parkolási rendszer, amelynek köszönhetően a kísérleti autók emberi beavatkozás nélkül képesek egy mélygarázsban szabad helyet keresni és biztonságosan leparkolni.

Aztán ott vannak a mai autók vezetéstámogató rendszerei, amelyek kamerákra és szenzorokra épülnek – ezekből  KITT is fel volt szerelve néhánnyal. Volt köztük, amelyik az éjellátásban segítette Michaelt, és ma már vannak hasonló megoldások. Az éjjellátó segédberendezések, mint például a Mercedes Night Vision Assist, hő- vagy infrakamerák segítségével pásztázzák az utat, és segítenek a sofőrnek rossz látási viszonyok mellett.

KITT és a hidrogénhajtás

Noha az alternatív hajtástechnológiák terén jelenleg az akkumulátoros elektromos autók vannak divatban, néhány gyár – például a Toyota, a Nissan és a Daimler – nem tett le az üzemanyagcellás energiatárolásról sem, amelynek üzemanyagként hidrogénre van szüksége. Nos, KITT is hidrogént „evett”, jóllehet turbinamotor hajtotta, míg a mai üzemanyagcellás autókban elektromotor van.

 

Beszélgetés az autóval: álom vagy valóság?

Noha arra még várnunk kell, hogy a kocsink szellemes megjegyzésekkel oltson bennünket, az Android Auto és az Apple CarPlay segítségével már számos autóban elérhető valamilyen hangvezérelt és hanggal válaszoló digitális asszisztens, mint a Google Assistant és a Siri.

KITT képes volt rá, hogy nyomon kövesse Michael életjeleit. Több autógyár is megpróbálkozott hasonló rendszerek kifejlesztésével. Végül azért hagytak fel ezzel, mert már a piacon van egy sor viselhető okoseszköz, amely figyeli például a szívverést, és elég összekötni az autó fedélzeti számítógépével. Az okosóra pedig maga is egy olyan eszköz, amire láttunk példát a Knight Riderben. Michael karórája segítségével, hangvezérléssel hívta KITT-et, ha bajba került.

david hasselhoff

A David Hasselhoff: Legendás sportkocsik vasárnap 10:50 és jövő hétfőn 3:45 órakor látható a HISTORY-n.

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •