Az autó ablaktörlője az egyik leggyakrabban cserélendő alkatrész. Ennek ellenére kevesen tudják, mikor érdemes újat vásárolni. Pedig egyértelmű jelei vannak, amikor nem várhat tovább az ablaktörlőcsere.
Milyen a jó ablaktörlő?
Ahhoz, hogy tudjuk, milyen egy rosszul működő ablaktörlő, ismernünk kell a jól működő ablaktörlő jellegzetességeit. A jó ablaktörlő ugyanis nem hagy nyomot törlés után, szinte hangtalan és tökéletesen leszedi a szélvédőre került szennyeződéseket. Ezen kívül érdemes a hangokra is odafigyelni. A megfelelően felhelyezett és jól működő ablaktörlőnek ugyanis egyenletes halk hangja van és kizárólag a lapátok motorháztetőre való „csapódását”, és a motorikus hangot halljuk akkor is.
Ablaktörlőcsere: mikor van itt az ideje?
A fentiekkel szemben a már cserére érett ablaktörlő csíkos nyomot hagy, hiszen ilyenkor nem mindenhol érintkezik tökéletesen a szélvédő felületével. Ezen kívül a gumi egy idő után elöregszik, megkeményedik, emiatt az ablaktörlő lapát szintén nem fog tökéletesen tisztítani. A lapátok nem tisztítják ilyenkor, hanem inkább csak szétkenik a szennyeződést még a legjobb tisztítófolyadék adagolása mellett is. A csereértett alkatrész ezen kívül pattoghat, berregő hangot adhat ki működéskor és bcsúnyán felkarcolhatja a szélvédőt. Ez nem csak balesetveszélyes lehet, – hiszen zavarja a vezetőt a kilátásban – de komoly károkat tehet a szélvédőben, amelyet igen költséges lesz majd javítani. Ezért mindig érdemes figyelnünk az ablaktörlő jeleire.
Arra nincs recept, hogy milyen gyakran jön el az ablaktörlőcsere ideje, mivel ez sok mindentől függ. Függhet attól, mennyire gyakran használjuk az autót, milyen mértékben van kitéve az UV-sugárzásnak, és hogy hányszor használjuk magát az ablaktörlőt. Ezen kívül még számtalan más – főleg időjárással kapcsolatos – tényező befolyásolhatja az ablaktörlő élettartamát, amit rendszeres karbantartással hosszítani lehet, például azzal, ha megfelelően tisztítjuk.
Hogyan cseréljük ki?
Ahhoz, hogy lecseréljük a régi ablaktörlőket, nem kell feltétlen szervizbe rohanni. Mivel egy rendkívül egyszerű műveletről van szó, mi magunk is könnyen elvégezjetjük azt. Először is be kell szereznünk a megfelelő típusú ablaktörlő gumikat, amelyek eltérő méretűek lehetnek gépkocsinként. A felrakáskor az ablaktörlő karokat addig kell emelni, amíg engedi magát. Ilyenkor szinte merőlegesen áll a szélvédő síkjához képest. Ebben az állapotban húzzuk le a gumis lapát részt és tegyük fel rá a másikat. Ha ezt nem lehet megoldani, például a motorháztető kialakítás miatt valamiért máshogy állnak az ablaktörlők, akkor olvassuk el az autó leírásai között a csere módját. Minden más esetben inkább forduljunk szakemberhez, mert ha a gumi vízlehúzók nélkül csapódna vissza véletlenül az ablaktörlő a szélvédőre, az komoly károkat is okozhat.
A videó az autodoc.hu oldaláról származik
Támogatott tartalom.