Bécsben jó gyalogosnak lenni! Az osztrák főváros egyre-másra vezeti be azokat az intézkedéseket, amelyektől egy kicsit komfortosabbá válhat az utazás azok számára, akik a tömegközlekedést választják. Az illatozó metrókocsik bevezetése után ősztől a nyomógombos lámpáknak int búcsút a város – helyettük okos közlekedési lámpák segítenek abban, hogy gombnyomás és várakozás nélkül, szinte azonnal átkelhessen a gyalogos a zebrán. Most pedig a bécsi megállók kapnak lombtetőt, hogy árnyékot nyújtsanak a várakozóknak.
A japán vadszőlő hamar befutja a megállót
Vadszőlővel futtatják be a busz- és villamosvárók oldalát, illetve tetejét, ezzel is csökkentve a hősziget-jelenséget a városban. A lombtető árnyékot nyújt a várakozóknak, illetve a környezetet is hűti a levelek párologtatása és az árnyékolás révén. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy a már meglévő utasvárók hátuljához kívülről két 120 centiméter széles és 60 centiméter magas, beépített víztárolóval felszerelt virágtartót rögzítenek, amelyeket jó minőségű ültetőközeggel töltenek fel. Ezekbe jönnek az ötméteres japán vadszőlők, amelyek gyors növekedésüknek köszönhetően hamar befutják a házikók tetejét. Azért ezt a megoldást választották, mert ez bármilyen típusú utasvárónál alkalmazható. Azoknál is, amelyek formájuk miatt vagy statikailag nem bírnának el egy klasszikus zöldtetős beültetést.
A jövőben a bécsi megállók már eleve „zöldtetősek” lesznek
Az újfajta bécsi megállók prototípusát már át is adták, kísérleti jelleggel, egyelőre öt utasvárót zöldítenek ki. A növényeket egy bécsi kertészeti vállalat gondozza az egyéves tesztidőszak alatt. A városvezetés szeretné, ha a jövőben a bécsi megállók már eleve úgy lennének tervezve, hogy alkalmasak legyenek a zöldtetős megoldásokra, ezért ötletpályázatot írtak ki. Az építészek, kertészek és ötletgazdák 2019. október 10-ig nyújthatják be pályázatukat.
Forrás: Turizmus Online