Egy, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikája által végzett tanulmány meglepő eredményre jutott: egy átlagos magyar felnőtt szájából 10 fog hiányzik. A nemzetközi összevetésben is magas szám mögötti egyik ok a fogágybetegség, mely súlyos esetekben akár fogvesztést is okozhat. Azonban a felnőtt lakosság több mint felét érintő állapot a legtöbb esetben megelőzhető és korán észlelve könnyen kezelhető. Cikkünkben bemutatjuk, hogyan csökkenthetjük a veszélyes betegség kockázatát és mit tehetünk, ha már kialakult.
Hogyan ismerhetem fel a fogágybetegséget, avagy parodontitist?
A fogainkat az úgynevezett fogágy tartja a helyén. Az orvosi szakkifejezéssel parodontiumnak is nevezett rész a gyökérhártyából, a fogakat körülvevő csontból, az ínyből és a fogcementből áll. Amikor ezek a szövetek tartósan gyulladt állapotba kerülnek, akkor beszélhetünk fogágybetegségről, vagyis parodontitisről. Az akár fogvesztéssel járó állapot mögött számos kiváltó ok állhat, mutatjuk a leggyakoribbakat:
- csontvesztés az állkapocsban,
- diabétesz,
- dohánytermékek használata,
- fogpótlás hiánya,
- fogtorlódás,
- genetikai okok,
- hibás fogtömés,
- hiányos szájhigiéné,
- hormonális okok,
- immunrendszert érintő betegségek,
- kezeletlen fogszuvasodás,
- nagyfokú fogkőképződés és
- tápanyaghiány.
Akárcsak számos egyéb egészségügyi probléma esetén, így a fogágybetegségnél is igaz, hogy az idejekorán megkezdett kezeléssel csökkenthető a súlyos komplikáció kockázata. Mutatjuk azokat az árulkodó jeleket, melyekre érdemes figyelni:
- erőteljes fogíny fájdalom,
- feldagadt íny,
- fogrések megjelenése,
- fogíny recesszió,
- fogínytasak elválása,
- gyakori ínyvérzés,
- súlyos esetben mozgatható fogak,
- tartósan fennálló rossz lehelet,
- vöröses, elszíneződött íny és
- érzékeny íny.
Amennyiben a fenti tünetek bármelyikét észleljük, érdemes mielőbb fogorvoshoz fordulni, aki segít a szakszerű kezelésben.
Aggodalomra semmi ok: mutatjuk, mi a teendő a megelőzés és kezelés érdekében!
Bár a parodontitis tünetei kellemetlenek és riasztóak lehetnek, aggodalomra semmi ok, hiszen számtalan dolgot tehetünk az állapot megelőzése érdekében. Akkor sincs probléma, ha már kialakult, hiszen a korán észlelt fogágybetegség akár egy rövid orvosi kezeléssel is orvosolható.
Megelőzés
Mivel a fogágybetegség kialakulásának leggyakoribb okai között megtalálható az elégtelen szájhigiénia és a fokozott fogkőképződés, így e két területen érdemes keresni az effektív megelőzés módszereit. Mutatjuk, hogyan minimalizálható a parodontitis kockázata.
Alakíts ki egy alapos és rendszeresen követett fogápolási rutint! Mosd meg fogaid legalább napi két alkalommal puha sörtéjű fogkefével! Használj fogselymet, mellyel a fogközbe ragadt ételmaradékokat könnyen eltávolíthatod! Ne feledkezz meg az alkoholmentes szájvízről és a nyelvkaparóról sem! Ezzel elkerülhető, hogy a lepedék és plakk hosszasan a fogfelületen maradjon, mely idővel fogkőképződéshez és gyulladáshoz vezethet!
Bár a fenti rutin követése a fogkőképződés ellen is kiváló, így sem kerülhető el a 3-6 havonta esedékes rutinvizsgálat, mely alkalmával sor kerülhet a fogkőeltávolításra. Ez egy körülbelül 30 percet igénybe vevő, kellemetlenség- és fájdalommentes eljárás.
Kezelés
Mi a teendő akkor, ha a legjobb próbálkozásunk ellenére mégis kialakult a fogágybetegség? Mivel a parodontitis otthoni körülmények között nem kezelhető, így mindenképp érdemes szakorvos segítségét kérni.
A korai stádiumban észlelt fogágybetegség kezelése a legegyszerűbb. Általában elégséges a fogorvos által végzett professzionális fogtisztítás és fogkőeltávolítás. Sajnos súlyosabb esetekben nem ússzuk meg ennyivel! Olyankor szükséges az ínytasakok alapos tisztítása, amit minden esetben helyi érzéstelenítéssel végeznek. Igazán előrehaladott fogágybetegség esetén kialakulhat súlyos osteoporosis, így a csontpótlás is indokolt lehet. Ezt a beavatkozást azonban már nem fogorvos, hanem szájsebész végzi.
Dr. Németh Bálint: fájdalommentes fogászati és szájsebészeti kezelés
Dr. Németh Bálint több mint két évtizedes tapasztalattal rendelkezik a fogászat és szájsebészet területén. Legyen szó rutin ellenőrzésről, esztétikai beavatkozásról vagy akár a súlyos fogágybetegség kezeléséről, Dr. Némethre és csapatára minden helyzetben számíthat.
Támogatott tartalom (X)