A koronavírus-járvány terjedésnek megfékezése érdekében speciálisan kiképzett kutyák segítik Helsinki repülőterének személyzetét, egyelőre tesztjelleggel, de a szakértők szerint a jövőben élesben is bevehetők a négylábúak, írja az Airportal.hu
100%-os pontossággal szűrik a betegeket
A teszt az után kezdődhetett el a repülőtéren, hogy a Helsinki Egyetemen vizsgálták az ebek tudását. A szakemberek szerint a speciálisan képzett kutyák majdnem 100 százalékos pontossággal szűrik ki a koronavírus-gyanús betegeket, még azelőtt, hogy tüneteket produkálnának.
A próbaidőszakban a kutyák nem találkoznak közvetlenül az utasokkal, jelenleg külön helyiségben “dolgoznak”. A tesztelendő emberek bőrét kendővel törlik végig, majd egy steril csészébe helyezik, és ezt mutatják meg a kutyának. Az eljárás anonim módon zajlik.
E képességükkel sokkal hatékonyabbak, mint bármelyik jelenleg használt PCR-teszt. Míg utóbbihoz az alany 18 millió molekulája szükséges, a kutyák mindössze 10-100 molekula alapján képesek érzékelni a koronavírust.
A kutyák szaglása az emberénél akár százezerszer is fejlettebb lehet
Az orvostudományban a négylábúak kiváló szaglását régóta hasznosítják. A malária, prosztata- és mellrák, diabétesz és a Parkinson-kór csak néhány olyan betegség, amelyet a kutyák már bizonyítottan is ki tudnak szagolni. Vannak olyan ebek, amelyek epilepsziás rohamokat tudnak észlelni azáltal, hogy kiszagolják a vérben megnövekedett erre utaló anyagokat, és így időben jelezni tudnak gazdájuknak. Sőt, a kutyák sokszor gyorsabban felismerik a várandósságot, mint maga az anya, hiszen még a megnövekedett hormonszintet is érzékelik.