kutya kukucskal
A kutyák orra százezerszer fejlettebb az emberénél (Fotó: Lum3n/Pexels)

Azt már eddig is tudtuk, hogy a kutyáknak az emberhez képest sokkal – egyes szakértők szerint tíz-, de akár százezerszer is – jobb a szaglásuk, mint az embernek. Az pedig már évtizedek óta bevett szokás, hogy a kutyákat kábítószerek, csempészáruk és robbanószerek felkutatásához használnak. Négylábú társaink pedig már az orvoslásban is bizonyítottak. Ezért most amerikai és brit kutatócsoportok a kutyák egyedülálló szaglása segítségével próbálnak fellépni a koronavírus ellen.

A kutyák szaglása a koronavírus-járványban is segíthet

Az orvostudományban a négylábúak kiváló szaglását régóta hasznosítják. A malária, prosztata- és mellrák, diabétesz és a Parkinson-kór csak néhány olyan betegség, amelyet a kutyák már bizonyítottan is ki tudnak szagolni. Sőt, vannak olyan ebek, amelyek epilepsziás rohamokat tudnak észlelni azáltal, hogy kiszagolják a vérben megnövekedett erre utaló anyagokat, és így időben jelezni tudnak gazdájuknak. De például a kutyák sokszor gyorsabban felismerik a várandósságot, mint maga az anya, hiszen még a megnövekedett hormonszintet is érzékelik.

kutya koronavírus szaglás

A labradorok különösen alkalmasak erre a feladatra

A kutatócsoport most azt vizsgálja, hogy a kitűnő szaglásukról híres labradorok képesek-e észlelni a SARS-CoV-2 vírushoz társított szagot. Amennyiben a kutatások sikerrel járnak, az olyan koronavírus-tesztelési módszert eredményezne, amely akár nagy volumenű szűrést is lehetővé tenne. Így a kutyák bevethetők lehetnének nagy, akár tömegek által látogatott helyeken is, mint például repülőtereken, üzletekben, vagy éppen kórházakban.

Amerikában a Pennsylvaniai Egyetem állatorvosi karának kutatói labrador retriever fajta kutyákat képeznek, hogy azok szaglásukkal kiszagolják a vírust. A kutatásban résztvevő nyolc labrador április elején kezdte meg a kiképzés első szakaszát, amely során különböző szagokat kell felismerniük, természetesen jutalomfalatért cserébe. A kutyák először laboratóriumi körülmények között ismerkednek a koronavírus-pozitív vizelet- és nyálmintákkal. Ha a kutya sikeresen megtanulta a szagot, utána azt figyelik meg, hogy sikeresen tud-e különbséget tenni a pozitív, illetve a negatív minták között.

Ha ezt a feladatot is sikeresen elvégzik, utána még mindig laboratóriumi körülmények között fel kell ismerniük a vírust álló és mozgó embereknél. Ha így is sikerrel járnak, akkor következő lépésként már nem szabályozott körülmények között is megkezdődhet a kiképzésük.

„Azt nem tudjuk, hogy ez konkrétan a vírus szaga, vagy a szervezet vírusra adott válaszának a szaga, vagy a kettő kombinációja. De ez a kutyákat nem érdekli. Ők azt tanulják meg, hogy van valami ebben a mintában, ami különbözik a többitől” – mondta a kutatás vezető Dr. Cynthia Otto.

Hűséges négylábú társaink nem először szerepelnek a Drive Me Baby oldalán, néhány napja például arról írtunk, hogy a kutyák és macskák nagyban hozzájárulhatnak a karantén miatt kialakult stressz elviselésében. Alábbi cikkünkben eláruljuk, hova érdemes utaznod, ha viszed a kutyádat is. Ha pedig autóval keltek útra, ne feledj el gondoskodni az állat biztonságos szállításáról sem.

Forrás: Qubit

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •