A Gazdasági Versenyhivatal egy, már nem elérhető koronavírus-teszt árusításával foglalkozó weboldal kapcsán hívta fel a figyelmet arra, hogy valójában még nem is lehet forgalomban engedélyezett teszt. A GVH az alábbiakat tanácsolja a fogyasztók számára.
Amennyiben egy koronavírus-gyorstesztet a csomagolása, illetve használati útmutatója alapján önellenőrzési célra – azaz otthoni felhasználásra – szánnak, akkor az irányadó jogszabályok alapján gyártójának a forgalomba hozatal előtt tanúsíttatnia kell az arra kijelölt, bejelentett szervezettel. Figyelemmel arra, hogy ennek az eljárásnak a legrövidebb időtartama 6 hónap, valószínűsíthető, hogy hazánkban nincs forgalomban olyan önellenőrzési célú koronavírus gyorsteszt, amely ilyen tanúsítvánnyal rendelkezne. Tanúsított termékek esetében a CE jelölés mellett fel kell tüntetni azt a négyjegyű számot is, mely a tanúsító szervezet azonosítására szolgál.
Nem is forgalmazható online otthoni koronavírus-teszt
Továbbá az ilyen, gyógyászati segédeszköznek minősülő termékek kizárólag szolgáltatói engedéllyel rendelkező szaküzletekben vagy patikákban forgalmazhatók; egyéb üzletekben, webáruházakban nem.
A professzionális használatra szánt tesztek csomagolásából, használati útmutatójából és a terméket népszerűsítő leírásból egyértelműen látszódnia kell, hogy a termék szakmai felhasználónak készült. Ezért jogsértő az is, ha egy kereskedő professzionális tesztet laikus végfelhasználók részére, otthoni felhasználásra hirdet. A fent említett, már megszűnt honlap emellett megkérdőjelezhető információkat közölt a termék megbízhatóságáról is (pl. „megbízhatósága 99,6%”).
A következő oldalon megtudhatod, mit javasol a GVH hasonló termékek vásárlásánál.