Sajnos általános tapasztalat, hogy az egyes városismertető, turisztikai weboldalakon, térképeken feltüntetett adatok sokszor nem valósak, illetve a fogyatékossággal élők számára nem hasznosak. Azok ugyanis az ép emberek szerinti fogalmakban gondolkodnak. Ez sokszor kimerül abban a szemléletben, hogy ahol nincs lépcső, az már akadálymentes terepnek tekinthető. Ezeket a gondolatokat a People First egyesület elnöke, Pataki Veronika fogalmazta meg. Az egyesület honlapján, az Akadálymentes Pécs menüpontban különböző kategóriák szerint lehet rákeresni – angolul is – a mediterrán város garantáltan akadálymentes helyszíneire.
Listázták az akadálymentes templomokat, éttermeket és látványosságokat is
A weboldal menüpontjának célja, hogy segítsen a városba érkező, illetve ott lakó, fogyatékossággal élőknek megtervezni egy-egy programhoz, ügyintézéshez, vásárláshoz, városnézéshez a szükséges útvonalat. Hiszen náluk ez nem megy olyan egyszerűen, mint az ép embereknél. Tudniuk kell az odajutás módját, hol található legközelebb segítség, vagy akadálymentes vécé. Az akadálymentes Pécs kezdeményezés adatbázisában boltok, éttermek, közintézmények, kulturális helyszínek, turisztikai látványosságok, nyilvános WC-k, templomok, hamarosan pedig akadálymentes turistautak is szerepelnek. A helyszíneket saját gyártású matricákkal jelölték meg a bejáratokon, az adatbázisban pedig saját értékeléssel, fotókkal látták el a még könnyebb tájékozódás végett.
Akadálymentes Pécs: jön a látás- és hallássérültek listája is
Fontos cél Pécs akadálymentes turizmusának fejlesztése, ehhez pedig elengedhetetlen, hogy jól használható támpontokat adjanak az ide látogató, fogyatékossággal élő turistáknak. Pataki Veronika kiemelte: mindennek a fejlesztése, ellenőrzése egy abbahagyhatatlan feladat, mert egyrészt folyamatosan frissíteni, másrészt új szempontokkal bővíteni kell a listát. Jelenleg azon dolgoznak, hogy az újabb helyszínek mellett minden korábbit is feltárjanak hallás- és látássérültek szempontjai alapján. Illetve, hogy az egyes helyekre való odajutást feltérképezzék, például, hogy a járdák, zebrák megfelelők-e, vagy található-e arrafelé akadálymentes parkoló.
„Mindez csak akkor lehet sikeres, ha figyelembe vesszük, hogy az akadálymentesítés nemcsak a fogyatékossággal élőknek jó, hanem a babakocsisoknak, időseknek, átmenetileg megsérülteknek, vagy akár csak a bőrönddel utazóknak is” – tette hozzá Patai Veronika.
Forrás: Turizmus.com