amazon zoox robotaxi
Fotó: YouTube

A Zoox egy 2014-ben alapított kaliforniai cég, amely kimondottan autonóm, azaz önvezető járművek fejlesztésével foglalkozik. A cég fő területe az elektromos robotaxik. Az első egyedi fejlesztésű koncepciójuk az elmúlt hetekben látott napvilágot.

Zoox: az okos robotaxi

önvezető elektromos autó taxi
Hintó-szerű kialakítás
érintőképernyő
Minden utasnak jár egy saját érintőképernyős minitablet
csillagos ég autó belső
A csillagos ég alatt utazhatunk

A szinte teljesen szimmetrikusan kialakított járműben egyszerre négy utas foglalhat helyet egymással szemben, az úgynevezett „hintó” utastérben. A kényelmet pohártartók, vezeték nélküli töltőállomások, valamint minden utas számára személyes érintőkijelző szolgálja. Ez utóbbin keresztül lehet beállítani a zenét, a légkondit, valamint a GPS által kiválasztott útvonalat, és ez mutatja a várható érkezést. A Zoox taxi plafonján a Rolls-Royce védjegyévé vált csillagos eget ábrázoló fényjáték is található.

Minden irányban képes közlekedni

A 3,63 méter hosszú duplamotoros taxi egy 133 kWh kapacitású akkumulátorból nyeri a működéséhez szükséges energiát. A gyártó szerint ez a kapacitás lehetővé teszi, hogy csak 16 óránként kelljen töltőre csatlakoztatni az autót, írja a hvg.hu.

robotaxi önvezető autó
A Zoox automatikusan nyíló ajtókkal lett felszerelve.
zoox robotaxi
Több tucat érzékelő és szenzor található az autón

Az önvezető robotaxi természetesen fel van szerelve egy tucat kamerával, radarral és LiDAR-szenzorral, amely egyrészről az utasok biztonságát, valamint a biztonságos vezetést szolgálja, másrészről ezeknek köszönhetően a jármű nem rendelkezik holttérrel, hiszen minden irányban tökéletesen „lát.” Ez utóbbinak köszönhetően egyébként minden irányban képes közlekedni.

A Zoox önvezető robotaxi tesztüzemben már közlekedik Las Vegasban és San Franciscóban. A céget idén júniusban 1,2 milliárd dollárért vásárolta fel az Amazon. Az önvezető robotaxi még nem minden, ugyanis Szingapúrban hamarosan repülő taxik is szolgálatba állhatnak.

Forrás: The Verge, hvg.hu