Úgy tűnik, végre sikerül megoldást találni az eldobható maszk újrahasznosítás problémájára. Vannak, akik autókárpitot készítenek majd belőle, mások pedig utakat építenek. Mutatjuk, hogyan valósították meg egyes cégek és szakértők az újrahasznosítást. Illetve reménykedünk abban, hogy te is szelektíven gyűjtöd majd a maszkokat.
A védőmaszk újrahasznosítás problémája globális
Világszinten megközelítőleg 129 milliárd eldobható védőmaszkot használnak el az emberek havonta – derült ki az Amerikai Vegyészeti Társaság (ACS) adataiból. Jelenleg a maszkok többsége a kukákban végzi, ahonnan átkerülnek a szeméttelepekre, majd pedig jó eséllyel elégetik őket. Akadnak azonban olyan kivételes esetek, amikor az utcákon hevernek, vagy éppen a folyókban és az óceánokban úszkálnak. Erről korábban már mi is írtunk: Lassan több eldobott maszk lesz a Földközi-tengerben, mint medúza?! Ha pedig ezek a hulladékok ily módon teljesítik be végzetük, akkor bizony nagy bajba kerül az állatvilág, de még az emberiség is. A kutatók pontosan emiatt vágtak bele egy átfogó kutatásba, hogy miként lehetne megoldani az eldobható maszkok újrahasznosítását.
Bútorok, utak és autókárpit készül a maszkokból
Nagy-Britanniában például a kórházak többsége beszerezte azt a zúzó- és tömörítőgépet, amely kék színű táblákká olvasztja össze a védőruházatokat és a sebészeti maszkokat. Az így kinyert anyagból pedig többek között kerti székek és asztalok készülnek.
Franciaországban a maszk újrahasznosítás folyamatával foglalkozó Tri-o et Greenwishes nevű vállalat havonta – 250 eurótól (87 000 forint) kezdődő áron – begyűjti ügyfeleitől a speciális szemetesekbe kidobott maszkokat. Ezeket aztán kézzel kiválogatják, mivel sok esetben a hulladék között véletlenül ott felejtett kesztyű, zsebkendő, pohár is megtalálható. A megfelelő darabok ezután egy észak-franciaországi céghez kerülnek, akik feldarabolják, fertőtlenítik és kivonják belőlük a polipropilént. Ebből pedig a későbbiekben autókárpitot és egyéb műanyag alkatrészeket készítenek. A cég eddig egy tonna védőmaszkot hasznosított, ám ez a szám az év végére elérheti akár a 20 tonnát is.
Az amerikai New Jersey állambeli Trentonban működő TerraCycle szintén hasonló módon a szelektív gyűjtés folyamatával szerzi be az arcmaszkokat, melyeket aztán partnercégük műanyagszemcsékké alakít. Ezeket különböző vállalatok megvásárolják és padokat, valamint burkolatokat készítenek belőle. A melbourne-i RMIT Egyetem kutatói szerint pedig a fertőtlenített és feldarabolt védőmaszkok, valamint feldolgozott kőtörmelék elegyéből rugalmas és erős útépítési alapanyagot lehet előállítani. Egy kilométernyi út előállításához nagyjából hárommillió maszkra van szükség. Érdemes tehát külön gyűjteni az elhasznált maszkokat, hiszen akár egy új építési megoldás is kivitelezhető lehet belőlük.
Ezek a korábbi cikkek is érdekelhetnek:
- A napfényben fertőtleníti magát egy újfajta arcmaszk
- Mutatunk egy egyszerű arcápolási rutint a maszkne ellen
- Közelező lesz az FFP2-es maszk? Már elkezdték felvásárolni az emberek