két méter távolság távolságtartás
(Fotó: Freepik/mdjaff)

Úgy tűnik, hogy a társadalmi távolságtartásra vonatkozó két méter távolság szabály tudományos alapjai nem állnak a legbiztosabb lábakon. Ma már ugyanis bizonyítékok támasztják alá, hogy a koronavírus-cseppek akár nyolc méterre is eljuthatnak, amikor valaki tüsszent, nagyot kiált, vagy éppen köhög.

Két méter helyett nyolc méter lenne az ideális?

A társadalmi távolságtartásra vonatkozó iránymutatások eddig túlságosan le lettek egyszerűsítve. Ugyanis a Covid-19-et tartalmazó kis cseppek sokkal távolabbra is eljuthatnak, mint azt eddig képzeltük, és amit erről a hivatalos vizsgálatok megállapítottak. A tanulmány szerint a magas kockázatú környezetben – például éjszakai klubokban, bárokban – legalább nyolc méterre kellene növelni a társadalmi távolságtartásra vonatkozó szabályokat, míg az alacsonyabb kockázatú helyeken a szabályokat jelentősen lehetne enyhíteni – olvasható a sky news oldalán.

social distancing társadalmi távolságtartás
Semmit sem ér a két méter távolság? (Fotó: Freepik)

A jelentés szerint: Ez nagyobb védelmet nyújtana a legmagasabb kockázatú helyeken, ugyanakkor jóval nagyobb szabadságot biztosítana az alacsonyabb kockázatúakra. Ezáltal a társadalmi és gazdasági élet bizonyos helyszínein lehetővé tenné a normalitás felé való visszatérést.

A két méter távolság a védekezésnek csupán egy része

Az éneklés, a köhögés és a tüsszögés a légzéscseppeket tartalmazó kilégzett levegőből egyfajta gázfelhőt alakít ki. Ezek a felhők pedig gyorsabban mozgatják a cseppeket, és néhány másodpercen belül akár hét vagy nyolc méterre is megnövelik a hatótávolságukat. Az, hogy a koronavírus-cseppek milyen távolságra tudnak eljutni, számos különféle tényezőtől függ. Például, hogy a fertőzött személy kültéren vagy beltéren tartózkodik-e, a szellőzés milyen mértékű és természetesen attól is függ, hogy viselünk-e arcmaszkot, vagy sem.

Kézfertőtlenítés kézmosás kézfertőtlenítő
A kézmosással kezdődik a megelőzés (Forrás: Pexels)

“Szintén szerepet játszik a vírus terjedésében, hogy mennyi ideig tart a vírusterhelés. Azaz hogy egy adott személy mennyi ideig van kitéve a vírusnak, és mennyire érzékeny a fertőzésre. Mindez azt is jelenti, hogy a társadalmi távolságtartás csupán egy módja a vírus elkerülésének – mondja Nicholas Jones, az Oxfordi Egyetem munkatársa. – Ezt más stratégiákkal együtt kell alkalmazni, beleértve a kézmosást, a rendszeres felülettisztítást, a védőeszközöket és az arcfedőket.”

Forrás: Életforma

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •